Yabancılar satışa doymuyor

Mali piyasalar bir gün aradan sonra yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıkışını sürdürmesi yüzünden yine dalgalandı. İMKB günü 1047 puan düşüşle 37.860'dan tamamlarken...

İSTANBUL - Mali piyasalar bir gün aradan sonra yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıkışını sürdürmesi yüzünden yine dalgalandı. İMKB günü 1047 puan düşüşle 37.860'dan tamamlarken, hacimsiz döviz piyasasında yabancı satışına bağlı olarak dolar 1.2 YKr artışla 1.5420 YTL'den bono faizleri 0.37 çıkışla yılın zirvesi olan yüzde 16.82'ye ulaştı.
Bugün açıklanacak dış ticaret verilerinin yanı sıra cuma günü açıklanacak mayıs ayı enflasyon rakamının yarattığı endişe ile yabancı yatırımcı satışlarının hızlandığını belirten para yöneticileri, bu arada uluslararası piyasalardaki bozulmanın da piyasalardaki dalgalanmayı artırdığını söyledi.
Gelişmekte olan piyasaların lideri Brezilya'nın günü eksi ile kapatmasının ardından Avrupa borsalarının da faiz artırım kaygılarına bağlı düşüşünü sürdürmesi yüzünden son üç gündür yükselen İMKB'de ciddi satışlar yaşandığını söyleyen bir yetkili, "Dış piyasalar ve yabancıların portföy tercihleri önümüzdeki günlerin seyrini belirleyecek. Ancak görünen o ki bu baskı bir süre daha devam edecek" yorumu yaptı.
Ağırlıklı yabancı alımına bağlı olarak kurlardaki yükseliş sürdü. Avrupa ve ABD'nin işleme açıldığı dün yabancı işlemleriyle faiz ve dövizde bozulma yaşandığını söyleyen bir bankacı buna karşın her iki piyasada da işlem hacminin çok düşük olduğuna dikkat çekti.
Bu arada ABD Hazine Bakanı John Snow'un yerine, zayıf dolar yanlısı olabilecek Don Evans'ın gelebileceği söylentileri nedeniyle dünya piyasalarında dolar, sterlin ve avro karşısında yüzde 1 değer kaybetti. Ancak ABD Başkanı Bush, Hazine Bakanı olarak Goldman Sachs başkanı Henry Paulson'u aday gösterdi. Başkan Bush, adayın adını Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada duyurdu.
3.2 milyar dolarlık satış
Fortisbank yetkilisi Kemal Keskin, yabancıların bonoda yaptıkları satışın tutarın 3.2 milyar dolar olduğunu belirterek "Yabancıların satışlarını büyük ölçüde yerli bankalar karşıladı, ancak artık onların da alacak gücü kalmadı" dedi. Keskin, tırmanışın durması için yurtdışı piyasaların sakinleşmesi ve yabancıların risk azaltma anlayışının değişmesi gerektiğine dikkat çekti.