Yabancılar yönetici arıyor

Üst ve orta düzey yönetici temininde bulunan insan kaynakları danışmanlık şirketi MY Executive'in kurucusu Müge Yalçın, yabancı sermaye girişinin hızlanmasıyla orta ve...

İSTANBUL - Üst ve orta düzey yönetici temininde bulunan insan kaynakları danışmanlık şirketi MY Executive'in kurucusu Müge Yalçın, yabancı sermaye girişinin hızlanmasıyla orta ve üst düzey yönetici talebinin geçen yıla göre yüzde 50 arttığını, 2006'da artışın daha da hızlanacağını söyledi. Birleşen bankaların, tanışma döneminin ardından gelecek yıldan itibaren yeni stratejilerine uygun yöneticilerle çalışmaya başlayacaklarını söyleyen Yalçın, "Önümüzdeki yıl bankacılık sektöründe yönetici değişiklikleri yoğun olarak yaşanacak" diye konuştu.
Yılın ikinci yarısından itibaren inşaat sektöründe yönetici arayışının arttığına da dikkat çeken Müge Yalçın, Telekom özelleştirmesi, Türkiye'ye yatırıma hazırlanan Körfez sermayesi gibi pek çok yeni gelişmenin orta ve üst düzey Türk yöneticiler için hareketli bir dönemi başlatacağını belirtti.
MY Executive'in kurucusu Müge Yalçın, bu yılın ilk 9 ayında yönetici talebinde yüzde 50 artış olduğunu söyledi. Bir süre öncesine kadar danışmanlık ve denetim şirketi Ernst and Young'un İnsan Kaynakları Bölüm Başkanlığı'nı yapan Yalçın, grubun bu alandan çekilme kararı üzerine piyasadaki büyük potansiyeli değerlendirmek için MY Executive'i kurduğunu belirtti. Ernst and Young'daki yönetici seçme ve değerlendirme bölümünde çalışan ekip de toplu olarak yeni şirkete katıldı.
Bankacılık başı çekti
Yalçın, 3 Ekim öncesi özelleştirmeler ve bankacılık sektöründeki yabancı sermaye girişinin hızlanmasıyla başlayan yönetici talebinin gelecek yıl artarak süreceğini belirterek "Türkiye'ye yeni gelecekleri için Türk yöneticiler arayan ve bunun için bizimle temasa geçen yabancı şirketlerin sayısındaki artış dikkatimizi çekiyor" dedi.
Yalçın, bankacılık, inşaat ve perakende sektöründeki hareketliliğe dikkat çekerek yönetim dünyasındaki gelişmeleri şöyle özetledi: "Geçen yıl bankacılık sektöründe önemli şirket evlilikleri, yabancı ortaklıklar oldu. Bence bu birleşmelerin ardından önümüzdeki yıl bu sektörde yönetici değişiklikleri yoğun olarak yaşanacak. Çok doğal olarak birleşen bankalar tanışma döneminin ardından yeni stratejilerine uygun yöneticilerle devam etmek isteyecek. Bir yerde değişiklik başladığında da genellikle biribirini tetikleyerek devam ediyor. 2006 yılında bankacılık sektöründe hareketliliğin artarak devam edeceğini düşünüyorum.
Mortgage uzmanı lazım
Bu yıl bankacılıkta özellikle işletme bankacılığı, kredi ve risk değerlendirme ile bireysel bankacılık alanında talep aldık. 2006'da ise bankalarda 'hazine'nin yeni ürün geliştirme bölümleri ile 'mortgage' konusunda oluşturulacak proje grupları için yönetici taleplerinin eklenmesini bekliyorum.
Hangi sektör canlı olur?
Bunların yanı sıra özellikle 2005'in ikinci yarısında, inşaat sektöründen orta ve üst düzey yönetici temini talepleri almaya başladık; inşaattaki gelişimi düşününce buna şaşırmamak lazım. Bu yıl yönetici hareketinin yoğun olduğu diğer iki sektör ise perakende ve hızlı tüketim malları. Önümüzdeki yıl bankacılığın yanı sıra, bu üç sektördeki hareketliliğin sürmesini bekliyorum. Perakendedeki hareketliliğe, sektöre yabancı şirketlerin gelmesinin yanısıra, geçen yıl hızlanan şirket birleşmelerinin de önemli bir katkısı oldu."
MY Executive olarak Türk Telekom özelleştirilmesinin ardından bu sektörde de rekabetin artacağını, bunun da yöneticilere olan talebi artırmasını beklediklerini söyleyen Yalçın, "Ayrıca Körfez sermayesinin de Türkiye'de yatırım yapmayı planladığını biliyoruz. Bizimle de temasa geçen gruplar oldu. Bu da iş piyasasında hareket yaratacak" şeklinde konuştu.