Yabancılardan FED satışı

Ocak ayını rekorla karşılayan borsaya, FED'in faiz gölgesi düştü. Önceki gün, kâr satışlarıyla düzeltme yapan endeks, dün de dış borsalarda yaşanan sarsıntıdan etkilendi. Yabancıların başı çektiği satışların etkisiyle endeks, 619 puan kayıpla günü 24.422'den tamamladı.

İSTANBUL - Ocak ayını rekorla karşılayan borsaya, FED'in faiz gölgesi düştü. Önceki gün, kâr satışlarıyla düzeltme yapan endeks, dün de dış borsalarda yaşanan sarsıntıdan etkilendi. Yabancıların başı çektiği satışların etkisiyle endeks, 619 puan kayıpla günü 24.422'den tamamladı. ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışına devam sinyalini kuvvetlendiren açıklaması ve buna bağlı olarak Türkiye'nin de dahil olduğu başta gelişmekte olan piyasalarda yabancıların satışa yönelmesi yurtiçi piyasalarda da yankısını buldu. Ağırlıklı yabancı alımlarının etkisiyle dolar, 2.6 YKr (26 bin TL) değer kazandı. Bono faizleri 0.5 puan yükseldi.
Geçen yıl piyasayı sürükleyen olumlu beklentilerin hemen tamamının gerçekleşmiş olmasının yanı sıra ABD'de faiz artışının süreceği yorumlarının dış borsalarda başlattığı düşüşler İMKB'yi de etkiledi. Yılın ilk işlem gününde 25 bin 445 puanla rekor kıran borsada, başlayan kâr satışları dün dış borsalardaki düşüşler ve yabancılardan gelen satışlarla derinleşti.
Endeksin dün 24.500 desteğini kırdığına dikkat çeken bir analist, "Bundan sonra 24.000 desteği var. Piyasanın burada tutunma ihtimali kuvvetli. Ancak bu destekde kırılırsa 23.500 gündeme gelir. Brezilya Borsası'ndaki satışlar derinleşmezse artık bu seviyenin altına iniş olmaz diye düşünüyorum" dedi. Aynı yetkili dün borsanın düşüşünde yabancı satışlarının etkili olduğunu da vurguladı.
Rapor tedirgin etti
FED'in geçen ayki toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla artan 'FED şubatta faiz yükseltecek' beklentisi, yurtiçi döviz piyasasını da etkiledi. Uluslararası piyasalarda değer kazanan dolar, içeride de gerek parite gerekse yabancılardan gelen döviz alımlarıyla yükselişe geçti. Gün sonunda dolar 2.6 YKr artışla 1.3810 bin liraya ulaştı. Dövizdeki yükselişin etkisiyle bono faizlerinde ise yarım puana varan yükseliş yaşandı ve geçen hafta yüzde 19.8'e inen 5 Temmuz 2006 vadeli tahvilin faizi 0.45 puan artışla yüzde 20.45'e çıktı.
Gelişmekte olan piyasalarda özellikle Brezilya'ya gelen satış, iç piyasada da yabancıların satışlarını artırdı. Bankacılar, fiyatlardaki düşüşün yabancılar için alım fırsatı olabileceğine, bu durumda faizin yeniden yüzde 20'lere inebileceğine işaret ediyor. Ancak bunun için dış piyasalardaki 'tepki'nin durulması gerekiyor. Yabancı alımları için cuma günü açıklanması beklenen ABD işsizlik verilerinin de bekleneceği ifade ediliyor.
Bankacılar paritenin dolar lehine 1.3220'lere inmesinin yanı sıra FED'in etkisiyle yabancıların dün döviz aldığını belirterek "Genel olarak yabancılar FED'in raporu nedeniyle gelişmekte olan piyasalardan çıkıyorlar. Ancak bunun çok kalıcı olması beklenmiyor. Dün bono faizindeki çıkışta tamamen dövizdeki yükseliş etkili oldu. Burada da kalıcı sert hareket beklenmiyor" dedi.