'Yabancıların gözü hâlâ sigortada'

Milli Reasürans Genel Müdürü Cahit Nomer, ümit veren Türk sigorta piyasasına yabancı sermaye ilgisinin süreceğini belirterek, "Hâlâ birkaç yabancı şirketin piyasaya girme arzusu olduğu...

İSTANBUL - Milli Reasürans Genel Müdürü Cahit Nomer, ümit veren Türk sigorta piyasasına yabancı sermaye ilgisinin süreceğini belirterek, "Hâlâ birkaç yabancı şirketin piyasaya girme arzusu olduğu, birkaç yerli şirketin de yabancı şirketlerle ortaklık yapma veya onlara satılma isteği olduğu duyuluyor" dedi.
Nomer, Türkiye'de sigorta sektörü büyüklüğünün 5 milyar dolara ulaştığını söyleyerek, 2005'te önceki yıla göre yüzde 15 prim artışı sağlandığını açıkladı. Geçen yıl otomobil ve sağlık sigortalarının aşırı rekabet nedeniyle büyük zarara uğradığını ifade eden Nomer, "Sektör sadece otomobilde 150 milyon dolarlık teknik zarar yaptı. O nedenle otomobil ve sağlık sigortalarında teknik fiyatlandırmaya gidildi" diye konuştu.
Bu yılın ilk yarısında otomobil, sağlık ve mühendislik sigortalarının bir bölümünde daha olumlu gidiş olduğunu belirten Nomer, şunları söyledi: "Artıya dönüş yok, ama zararda düşme söz konusu. Bu yıl mesleki mesuliyet sigortalarında da hareket bekliyoruz. Son 10 yılda 15 şirket kötü teknik neticeler aldığı ve sermaye yeterlilikleri olmadığı için kapandı. Şu anda hayat ve emeklilik şirketleri hariç 20 civarında büyük şirket var. Hemen hemen bunların yarısını da yabancılar aldı. Artık şirketlerin daha ciddi sigortacılık yapması lazım."
'Yangının hasarı büyük'
Cahit Nomer, 2006 yılının yangın sigortaları açısından kötü başladığını, Atatürk Havalimanı, Hyundai ve Olmuksa fabrikaları gibi beş-altı tane büyük yangın olduğunu belirterek, "2006 yılı yangın sigortaları sonuçları, teknik olarak mutlaka yüksek bir hasar oranı verecektir" dedi.
Türkiye'nin, terör sigortalarının özel sektör tarafından sağlandığı istisnai ülkelerden biri olduğunu, 11 Eylül'ün ardından terör sigortalarının bütün gelişmiş ülkelerde devlet güvencesi veya kontrolü altına alındığını vurgulayan Cahit Nomer, "Türkiye'de bu konuda sınırlı güvence ve sigorta bedelinin sadece yüzde 80'i için teminat veriliyor. Bedelin yine yüzde 2'si kadar olan ilk hasar kısmı da ödenmedi" ifadesini kullandı.
Dünyada meydana gelen terör ve doğal afetler gibi büyük para ödemesine neden olan olaylar nedeniyle dünya reasürans piyasasının daraldığını, talebin karşılanmaması nedeniyle reasürans maliyetinin arttığını ifade eden Nomer, 2005'te tabii afetler dolayısıyla dünyada 80 milyar dolar ödendiğini belirtti.
Afrika'ya açıldı
Cahit Nomer, Türkiye'nin reasürans ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Milli Reasürans'ın, Türkiye'de ilk defa uluslararası anlamda geçerli pozitif reytingi aldığını ve bu yılın başından itibaren yurtdışına açıldığını ifade ederek şöyle devam etti:
"Yurtdışı derken Asya ve Afrika bölgelerinde bulunan 30 ülkeyi hedefliyoruz. Bu yılın başından itibaren söz konusu bölgelerden iş yazmaya başladık. Bu yılın ilk yarısında yazdığımız iş aşağı yukarı 25 milyon dolar civarında. 2006 yılının tamamında 600 milyon dolar ciro hedefliyoruz. Bunun 25-30 milyon doları yurtdışından gelecek. Dış ülkelere
açılıp beş yıl içinde sadece dışarıdan 150 milyon dolarlık bir ciro sağlamayı planlıyoruz."