Yabancıların gözü küçük ama iş yapan AVM'lerde

avm mfi partners Başkanı Aydın Yurdum, 'Krizde kaçan yabancı yatırımcı küçük avm'leri almak için yeniden geldi' dedi

İSTANBUL - Ekonomik krizden etkilenen alışveriş merkezlerine (AVM) yabancı ilgisi yeniden arttı. 2008 yılı sonlarında kiracı ve avm yatırımcıları arasında yaşanan kavgalardan sonra bir güven bunalımı yaşayan yabancı yatırımcı, şimdilerde özellikle küçük metrekareli alışveriş merkezleri ile ilgilenmeye başladı. Kriz döneminde sadece yerli yatırımcının değil yabancı yatırımcının da durduğunu belirten avm mfi partners Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yurdum, “Yabancı yatırımcılar kriz döneminde perakendecilerle alışveriş merkezi yatırımcıları arasında yaşanan itiş-kakış’tan ürktü. Daha önce Trabzon’daki kapanan kepenkler yabancı yatırımcıyı kaçırdı. Güvenleri sarsıldı. Bu nedenle bazıları yatırımlarını durdururken, yatırım yapma konusunda istekli olanlarda vazgeçmişti. Fakat son dönemde yabancı yatırımcılar yeniden yönlerini Türkiye’ye döndürdü. Bugün hâlâ yabancı yatırımcılar yeni bir araziyi alıp geliştirme konusunda çekingin davransalar da mevcut süren bir AVM projesini satın alma konusunda iştahlılar. Şu anda özellikle İstanbul’da metrekaresi 20 bin gibi küçük olan ve iyi işleyen AVM’leri satın almak isteyen birçok yabancı yatırımcı var. Yakın zamanda AVM’lerde bazı el değiştirmeleri görebilirsiniz” dedi.
Türkiye’de alışveriş merkezlerine yönelik kiralama ve danışmanlık hizmeti veren avm mfi partners firmasının ortakları perakende sektörü ve alışveriş merkezlerinin son günlerdeki durumunu değerlendirmek için bir toplantı düzenledi. Toplantıda avm mfi partners olarak en az üç yabancı yatırımcı ile görüştüklerini belirten Aydın Yurdum, “İleriki dönemlerde yurtdışından birkaç alım söz konusu olabilir. Şu anda, yabancı yatırımcılardan küçük yatırımlara daha çok ilgi var. Biz de en az üç yatırımcı ile görüşüyoruz. Bunlar, cazip olan alışveriş merkezlerinden bir grup oluşturmamızı istiyorlar. Biz de bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de satışa açık alışveriş merkezleri 10’un üzerinde. Anadolu’daki bazı önemli büyük projeler yabancı yatırımcılar tarafından yapıldı. Ancak yeni projelerdeki merak İstanbul’a yönelik” diye konuştu.

H&M’le görüşüyor
“Perakende sektörü indirimlere bu şekilde devam ederse geleceği bugünden satmaya başlayacağız” diyen Yurdum, bu konuda sektörün önlem  almasını istedi. Alışveriş merkezleri danışmanlığı ve yönetilmesi konusunda Balkan ülkelerine de hizmet vermeye başlayacaklarının altını çizen Aydın Yurdum, Irak ve İran’da alışveriş merkezi yatırımlarının konuşulduğunu belirtti. Aydın Yurdum, yurtdışından yeni markaların Türkiye’ye gelmeye başladığına dikkati çekerek şunları söyledi:
“Elektronik mağazası Best Buy’ın Avrupa’da ilk mağazasını Türkiye’de açması çok önemli. Bunun yanında H&M ile de bazı projelerinde yer alması için son aylarda sıkça görüşmeye başladık.” (Radikal)