Yabancıların güveni en üst seviyede

Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden A.T. Kearney, Türkiye'nin, yatırımcı açısından, dünyanın en cazip 10 ülkesi arasında yer aldığını ifade etti.

WASHINGTON/ANKARA- Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden A.T. Kearney, Türkiye'nin, yatırımcı açısından, dünyanın en cazip 10 ülkesi arasında yer aldığını ifade etti. Çokuluslu şirketlere ve yabancı sermayeye danışmanlık yapan A.T. Kearney'nin, dünya genelinde, önde gelen şirketlerin üst düzey yöneticilerine (CEO) sorarak gerçekleştirdiği araştırmadan derlediği bilgiye göre, Türkiye, doğrudan yabancı sermayenin en iyimser baktığı ülkeler arasına girdi.
Çin, en çok yabancı sermaye çeken birinci ülke konumunda bulunurken, Hindistan, yabancı sermayenin yeni adresi olarak ABD'nin önüne geçti. Avrupa'da, Türkiye ile birlikte Polonya, Rusya, Baltık ülkeleri ve Çek Cumhuriyeti yabancı sermayenin tercih ettiği ülkeler arasında bulunuyor.
AB'nin etkisi var
Araştırmada, Avrupa Birliği (AB) sürecinin, yabancı sermayenin, uluslararası yatırımcının Türkiye'ye olan güveninin artmasına neden olduğu, istikrarı gören yabancı sermayenin daha çok Türkiye'ye ve Romanya gibi AB sürecindeki ülkelere yöneldiği vurgulandı. A.T. Kearney araştırmasında, "Türkiye artık, doğrudan yabancı sermaye açısından cazip bir pazar durumunda" saptamasına yer verildi.
Araştırmada, yabancı sermayenin, eskiden tercih ettiği sanayileşmiş ülkelerden, Çin, Hindistan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan Avrupa ülkelerine yöneldiği ifade edildi. Yeni yatırımcı trendi içinde, yatırımların Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'dan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan Avrupa ile Asya'ya yönelmeye başladığı vurgulandı.
Dünyanın önde gelen şirketlerinin Üst Düzey yöneticilerine sorularak gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna göre, şirket yöneticilerinin, Türkiye, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Baltık ülkelerine olan yatırımcı güveni 1998'den bu yanaki en yüksek düzeye çıkmış durumda. Yatırımcıların Brezilya ve Meksika'ya olan güvenleri de toparlanma içinde bulunuyor. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede, yatırımcıları çeken en önemli unsurların başında, "bu ülkelerin AB ile ilişkileri, canlı bir pazara sahip olmaları, ekonomik büyüme oranları, nispeten düşük kurumlar vergisi düzeyleri, yüksek verimlilik, makroekonomik istikrar" gibi unsurlar oluşturuyor.
Yine bu ülkelere yönelik telekomünikasyon ağırlıklı doğrudan yabancı sermayenin de artış gösterdiği vurgulandı.