'Yabancıların zengin müşteri beklentisi fazla'

Varlıklı müşterileri hedef alan 'özel bankacılık', yerli bankalar kadar yabancı bankaların da rekabet alanı oldu.
Özel bankacılıkta, yönetilen fon tutarının 12-13 milyar dolar olduğunu tahmin eden Akbank Private Banking'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fikret Önder...
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Varlıklı müşterileri hedef alan 'özel bankacılık', yerli bankalar kadar yabancı bankaların da rekabet alanı oldu.
Özel bankacılıkta, yönetilen fon tutarının 12-13 milyar dolar olduğunu tahmin eden Akbank Private Banking'den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fikret Önder, Türkiye'yi altın madeni gibi gören yabancı bankaların hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi. Otellerde kalıp, lobilerde hesap açan yabancılara ilişkin, "Bulabileceklerinden fazlasını umut ettiklerini düşünüyorum" diyen Önder, Türkiye'yi altın madeni gibi gören çok fazla yabancının pazara girmeye çalıştığını ancak pazarın bu kadar büyük olmadığını ifade etti.
40-100 milyar dolar dışarıda
Önder, Türklerin yurtdışında tuttuğu paraların 40 ile 100 milyar dolar arasında olduğuna dair spekülasyonları da hatırlatarak "Türkiye'de özel bankacılık yapan bankaların hedefi, o paraların bir kısmını geri alabilmek" dedi. Servet birikimiyle bire bir ilişkisi olan özel bankacılık konusunda çevre ülkelerin pek çok fırsat barındırdığını düşünen Fikret Önder, İsviçre'nin yaptığı gibi Türkiye'nin de yabancıların parasını çekebileceğine işaret etti. İsviçre'de özel bankacılıktaki paranın yüzde 95'inin yabancılara ait olduğunu hatırlatan Önder, mevzuattaki eksiklerin tamamlanması halinde Türkiye'nin, özellikle Güney Avrupa, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Rusya olmak üzere komşu ülkelerde fırsatları değerlendirebileceğini ifade etti. Önder, "Dubai, bunu yapıyor Başka ülkelerden hatta Türkiye'den para çekiyor" dedi.
20 bin 700 Türk dolar milyoneri
'Özel bankacılık', aktif büyüklüğü 300 milyar doları bulan Türk bankacılık sektöründe, yüzde 4-4.5 oranında bir ağırlığa sahip. Belli miktarda birikime sahip kişilere verilen 'özel bankacılık' hizmeti için bankaların belirlediği alt limit değişiyor. Önder'in verdiği bilgiye göre Batı'da, 500 bin ile 1 milyon dolar olan alt limit, Akbank Private Banking'de 250 bin dolar.
Önder'in verdiği rakama göre global servet raporunda Türkiye'de 20 bin 700 kişi dolar milyoneri olduğu açıklandı. 'Dolar milyoneri' ifadesi, sahip olunan gayrimenkuller hariç bankalarda 1 milyon doların üzerinde birikimi olan kişileri kapsıyor. Özel bankacılığın bankalar açısından önemini, 'çapraz satış imkânları özel bankacılığı cazip kılıyor' diye açıklayan Önder, Türkiye'deki gelişimde 'Türkiye'ye bir şey olur' kaygısıyla İsviçre'ye para götürme ihtiyacının ortadan kalkmasının önemli olduğunu düşünüyor.
Özel bankacının piyasası 'dünya'
'Dünya piyasalarını yatırım alanı' haline getiren özel bankacılıkta başta yapılandırılmış (türev) ürünler olmak üzere özel fonlar, hisse senetleri, bonolarla çok çeşitli seçenekler var. Özellikle içinde altından bono ve hisse senedine değişik enstrümanları barındıran özel fonlar var ki geniş bir yelpaze oluşturuyor. Önder, 2006'nın başında Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya olmak üzere dört ülkenin hisse senetlerini özellikle önerdiklerini belirterek sağlanan kazanca bakıldığında haklı çıktıklarını söyledi.