Yabancının gözü dışarıda

Yabancının gözü dışarıda
Yabancının gözü dışarıda
YASED'e göre 2012'nin ilk yarısında yavaşlama bekleyen yabancı yatırımcılar büyük yatırım planlarından bu yıl uzak duracak

Yabancı yatırımcı dünyada ve Türkiye ’de 2012’nin ilk yarısında yavaşlama bekliyor. Beklenti biraz da Avrupa ’daki krizin derinleşmesiyle ilgili. Yabancı yatırımın bu yıl Türkiye’ye 12-15 milyar dolar arası gelmesi öngörülüyor ancak yoğunluk yüzde 78 oranla 100 milyon doların altındaki küçük yatırımlarda olacak. Uluslararası Yatırımcılar Derneği’ne (YASED) göre bu durum büyük özelleştirmelerde yabancının tereddütlü davranacağını gösteriyor. Neden yine aynı; yurtdışı kötü, Türkiye etkilenebilir.

En büyük engel kriz
YASED dün üyeleri arasında düzenlediği 2012 ilk yarı beklenti anketini açıkladı. YASED Başkanı İzzet Karaca, Genel Sekreter Özlem Özyiğit ve Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Nas’ın katıldığı toplantıda açıklanan verilere göre yabancı bu yıl geçen yıla göre biraz daha kötümser. Türkiye’de büyümenin yavaşlama beklentisi bir önceki ankette yüzde 55 iken yeni ankette yüzde 73’e çıktı. Yabancı yatırımcıların yüzde 60’ı da enflasyonda yükseliş bekliyor. Ekonominin kötüye gideceğini bekleyenlerin oranı da yüzde 21’den yüzde 37’ye çıktı. Bu durum yeni yatırım planları beklentisini de etkiledi. Geçen ankette yüzde 48 olan yatırım planlayanların oranı yeni ankette yüzde 43’e düştü. Yabancıların yüzde 78’i bu yıl 100 milyon dolara kadar yatırım yapabileceğini söylüyor. 500 milyon doların üzerinde büyük yatırım planlayanların oranı da kan kaybetti. Yabancının sadece yüzde 4’ü büyük yatırım yapabileceğini belirtiyor. Yatırımın önündeki en büyük engel ise uluslararası finansal kriz. İkincilik yapısal reformların tamamlanmaması olurken üçüncülük cari açıkta. Geçen yıldan farklı olarak yabancı, hükümetin enflasyon ve faizdeki yükselişe önem vermesini istiyor.

YASED Başkanı Karaca ve Yönetim Kurulu Üyesi Nas büyük yatırımlar ve özelleştirmelere katılım konusunda yabancının tereddütlü olduğunu dile getirdi. YASED yöneticisi Nas yabancının ‘bekle-gör’ pozisyonunda olduğunu belirtirken altyapı yatırımı gerektiren özelleştirme projelerinin ise daha maliyetli ve geri dönüşü uzun vadeli olduğu için yabancının tereddüdünü arttırdığını vurguladı.

bigPara.com