Yabancının gözü şimdi de alışveriş merkezlerinde

Son yıllarda alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artıyor. Bugüne kadar açılan alışveriş merkezlerinin sayısı 119'a ulaşırken, 59'unun inşaatının sürdüğü 98'inin de proje aşamasında olduğu öğrenildi.

İSTANBUL - Son yıllarda alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artıyor. Bugüne kadar açılan alışveriş merkezlerinin sayısı 119'a ulaşırken, 59'unun inşaatının sürdüğü 98'inin de proje aşamasında olduğu öğrenildi. Her açılan alışveriş merkezinin kısa sürede dolması ve özellikle İstanbul'daki merkezlerde markaların adeta sıraya girmesi yabancı yatırımcıları bu sektöre yöneltti.
Cevahir'e Kuveytli ilgisi
Yabancıların alışveriş merkezlerine yönelmesinin nedenleri
arasında Türkiye ekonomisindeki istikrarlı büyüme, genç nüfusun yarattığı tüketim potansiyeli, artan kişi başına milli gelir ve yabancı markaların Türkiye pazarına girme çabaları gösteriliyor.
Geçen yıl Akmerkez'in yüzde 47'si Hollandalı Corio'ya satılırken, Avrupa'nın en büyüğü İstanbul-Şişli'de kurulu Cevahir Alışveriş Merkezi'ne ise Kuveyt Yatırım İdaresi'nin 750 milyon dolar teklif ettiği öğrenildi.
En çok İstanbul'da var
Bu arada, Türkiye'de en çok alışveriş merkezi İstanbul'da bulunuyor. 40 alışveriş merkezinin olduğu İstanbul'u Ankara 15, İzmir ve Antalya 9, Muğla 7, Bursa, İzmit, Kayseri ve Konya 4'er adetle izliyor. Ayrıca inşaat aşamasındakilerin yüzde 57'si ile proje aşamasındakilerin yüzde 45'i de yine bu kentte. Buna karşın, Türkiye'de 57 kentte alışveriş merkezi yok.
Devler temasta

  • Kuveyt Yatırım İdaresi, Cevahir Alışveriş Merkezi'ne 750 milyon dolar teklif etti.
  • Hollandalı grup Olivium'un yüzde 40-45'ini istiyor.
  • Amerikalı ve Alman gayrimenkul devleri GGP ve Otto, Beylikdüzü'ndeki Tatilya'nın yerine 200 mağazalık alışveriş merkezi yapmayı planlıyor.
  • Krea Gayrimenkul-Merrill Lynch'in Eskişehir Neo'nun yüzde 50'si için temasta.
  • Avusturyalı Meinl European Land, alışveriş merkezi kurmak için görüşüyor.
  • Multi Turkmall ve Commerz Grundbesitz, İzmir'de Forum Bornova'yı açtı.
  • Avrupalı ve Körfez kökenli fonlar Carousel'le ilgileniyor.