'Yabancının güveni yerliden fazla'

Merrill Lynch Türkiye Global Piyasalar ve Yatırım Bankacılığı (GMI) Direktörü Kubilay Cinemre, Türkiye'nin son dönemde yaşadığı değişimlerle kurumsal yatırımcıların gözünde farklı bir konuma geldiğini belirterek...
Haber: YASEMİN KAPIYOLDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Merrill Lynch Türkiye Global Piyasalar ve Yatırım Bankacılığı (GMI) Direktörü Kubilay Cinemre, Türkiye'nin son dönemde yaşadığı değişimlerle kurumsal yatırımcıların gözünde farklı bir konuma geldiğini belirterek, "Türkiye'deki politik riski bile daha düşük algılamaya başladılar" dedi. Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri hatırlatarak seçimin her ülke için belirsizlik anlamına geldiğine işaret eden Cinemre, yabancıların politik riski yerlilerden daha az gördüğünü söyledi.
'Her ülkenin koşulu özel'
Yabancıların politik riskler konusunda başka ülkelerde yaşadığı deneyimlerin bu tutumda etkili olduğunu düşünen Cinemre, örnek olarak Brezilya'daki seçimler öncesinde piyasalarda görülen dalgalanmayı gösterdi. Cinemre, şöyle devam etti: "Lula'nın seçildiği seçim öncesinde, biliyorsunuz piyasalar karıştı. 'Eyvah, Lula gelirse' kaygısıyla yatırım yapmış olanların bir kısmı Brezilya'dan çekildi. Sonra görüldü ki dışarda kalan iyi bir yatırım yapmış olmadı. Şimdi şöyle düşünüyorlar; 'Her ülkenin kendine özgü koşulları vardır. Türkiye'nin de konumu itibarıyla politik, ekonomik, siyasi belli riskleri var. Ancak politik riski çok fazla fiyatlamamak lazım.'"
Cinemre'ye göre politik iradeden bağımsız, belirli bir hukuk düzeninin koruyucusu olan 'rekabet', 'sermaye piyasası' gibi kurulların varlığı da Avrupa Birliği perspektifiyle birleştiğinde Türkiye'nin riskini düşürüyor. "Türkiye çok göz önünde" diyen Cinemre, emtia fiyatlarının hızlanmasıyla yeni servetlerin ortaya çıktığını ve yatırımlarını yönlendireceği yer baktığını anlattı.
En büyük aracı kurum
Aracılık faaliyetlerinde dünyanın en büyüğü olan ve 1.8 trilyon dolarlık müşteri portföyünü yöneten Merrill Lynch (ML), geçtiğimiz haftalarda Tatbank'ı aldı ve yatırım bankacılığı faaliyetini Türkiye'ye taşıdı. Pazara yabancı olmayan ML'nin faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren Cinemre, şunları söyledi:
"Bugüne kadar ne yaptıysak onu bir buçukla çarpacağız. Özel sektör tahvili, sermaye benzeri kredi, yapısal finansman dediğimiz işler minimum 100-200 milyon dolar. Dolayısıyla 1.8 trilyon dolardan ne gelir dediğimiz zaman 'milyar dolarla' ifade edilecek katkımız olacak."
Şirketler için risk yönetimi ürünleri yolda
Emtia (vadeli mal) piyasalarındaki deneyimleri sayesinde piyasalarla finansmanı birleştiren ürünleri Türkiye'ye getireceklerini söyleyen Cinemre, şirketleri risk yönetiminde kullanacakları yeni ürünlerle tanıştıracaklarını da anlattı. Bu ürünler sayesinde şirketlerin maliyetlerdeki beklenmedik artışları, beklenmedik dalgalanmaları bugünden kestirme imkanlarına değinen Cinemre, "Emtia piyasaları, şirketlerin kendi ekonomik aktiviteleri sonunda ortaya çıkan risklerin yönetilmesine izin veriyor. Bugüne kadar yüksek enflasyon ve yüksek reel faiz nedeniyle, şirketler bu tür ürünleri daha az kullandı" dedi. Cinemre, şöyle devam etti: "Bizim işimiz onlara en uygun ürün ne ise onu getirip önlerine koymak. Türkiye'de sermaye eksikliğinden söz edilir hep.
ML, sermayenin girişini kolaylaştıracak yolları şoseden otobana çevirecek."