Yabancının ordu bekleyişi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, tapuda yabancılara mülk satışına izin veren yasayı bekleyen 1500 satış bulunduğunu ve...

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, tapuda yabancılara mülk satışına izin veren yasayı bekleyen 1500 satış bulunduğunu ve Ege Ordu Komutanlığı'ndan cevap bekleyen tapu sayısının ise 600'ü bulduğunu belirtti. Ordu onayının güvenlik nedeniyle arandığı ifade ediliyor. Yabancıya mülk satışının iptalinin kendilerini olumsuz etkilediğini savunan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri TOBB'u ziyaret ederek destek istedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Anayasa Mahkemesi yabancılara mülke satışına olanak tanıyan yasa hükmünü, haklı bir nedenle bütün dünya ülkelerinde olan bir sınırlamayı yeterli görmemesi üzerine iptal ettiğini hatırlattı.
Ana muhalefet partisi genel başkanı ile önceki gün bu konuyu konuştuğunu belirten TOBB Başkanı, bu çerçevede Türkiye'de hiç kimsenin bu işe karşı olmadığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, "Bütün mesele, hükümetin Meclis'e bu konuyu düzenleyen maddeyi sevk etmesine bağlı. Tek maddelik bir konu" dedi. Daire ve dükkân satışlarında Ege Ordusu'ndan cevap istenmesinde de bir mantık bulamadığını belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:
"Ama daire satışında zaten daire yapılmış. Daire satışında bunu yabancı kiralayabiliyor. Artı yabancı bir başka şey daha yapabiliyor. Limited, anonim, kolektif şirket kurarak gelip burada arsa, daire, dükkan alabiliyor. Ama işi şirketten şahsa döktüğünüz zamanalamazsın deniyor. Bu gariplik düzelecek inşallah. 8 bin adet de ikili anlaşmalarla yapılan satış var. Gerek noterden gerekse iki taraf anlaşmış, bir taraf tapu bekler, bir taraf para alacak. Parayı alacak ki borç ödeyecek. Borçlarını ödeyecek ki oradaki ekonomik faaliyet devam edecek."