Yabancıya mülk satışı askere rağmen geçti

TBMM Adalet Komisyonu'nda yabancıya mülk satışını düzenleyen tasarı askerlerin uyarıları arasında kabul edildi.

ANKARA- TBMM Adalet Komisyonu'nda yabancıya mülk satışını düzenleyen tasarı askerlerin uyarıları arasında kabul edildi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) temsilcisi, tasarının korkunç sonuçlar doğurabileceğini belirterek, "Fethiye ve Hakkâri gibi yüzölçümünün büyük bölümü dağlık olan yerlerin tamamı yabancıların eline geçebilir. Karşılıklılık olmayan bir Ermenistan vatandaşı, Türkiye'de şirket kurup arazi satın alabilir" dedi.
Komisyonda dün ele alınan yabancıya mülk satışını düzenleyen Tapu Yasası'nda değişiklik tasarısı bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi. Askerlerin, yalnızca askeri yasak bölgelerin satış kapsamı dışında tutulmasına ilişkin önerisi benimsendi. Diğer önerileri ise dikkate alınmadı.
Görüşmelerde CHP'li Muharrem Kılıç, değişikliğin endişeleri gidermediğini söyledi. Çok sayıda Suriyeli ve Yunanlının Türkiye'de toprak satın aldığını ifade eden Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: "Belki bir kereye mahsus, yüksek fiyatla bu toprakları satacağız ama, onlar bizim en verimli topraklarımızı satın alacaklar, biz kendi topraklarımızda maraba durumuna düşeceğiz. Onlar üretecekler, biz de seyredeceğiz. Onların işçisi haline geleceğiz."
Hatay'ın yüzde 7'si gitti'
CHP'li Mehmet Nuri Saygun, tarımsal alanların tasarıyla yabancılara geçebileceği yönünde endişeler bulunduğunu kaydederek, önceki yasanın iptal sürecinde yaşanan boşluk sırasında Suriyelilerin Hatay'ın kullanılabilir durumdaki arazilerinin yüzde 7'sini aldığına dikkat çekti.
Tasarıyla, yabancıya satışta hiç sınırlama getirilmediğini vurgulayan CHP'li Mehmet Küçükaşık da, "Yabancıya sadece konut ve işyeri için mülk satacaksak, niye 2.5 hektar (25 bin metrekare) arazi satıyoruz. Adam toprak alıp ev yapacaksa, 300-500 metrekare yeter ona. 25 bin metrekareyi ne yapsın? Dünyanın hiçbir yerinde yabancılara bu şekilde toprak satılmamaktadır. Bu satış değil, peşkeş olur" diye konuştu.
MSB temsilcisi ise, tasarının Bakanlar Kurulu'na sunulmasından önce komisyon oluşturulduğunu ve ayrıntılı çalışma yapıldığını belirterek, inceledikleri AB ülkelerinde yabancılara taşınmaz satışı konusunda sınırlamalar olduğunu vurguladı. Yunanistan'ın AB'ye üye olduktan sonra Adalet Divanı'nın kararları üzerine yabancılara taşınmaz satışının önünü açtığını kaydeden MSB temsilcisi adalarda hâlâ sınırlamaların sürdüğünü dile getirdi.
Yabancı ortaklı Türk şirketlerin taşınmaz alımında sınır olmadığını kaydeden MSB temsilcisi, ülke güvenliği açısından bu şirketlerin ortaklık yapısının ve nerelerde taşınmaz aldıklarının önemli olduğuna dikkat çekti. MSB temsilcisi, "Örneğin bugüne kadar GAP bölgesinde mülk edinen şirketlerin ne kadar taşınmaz aldıkları hiç tespit edilmemiş" uyarısında bulundu.
'Çalışma yapılmadı'
Mülk satışında il yüzölçümlerinin binde 5'i koşulu getirildiğini anlatan MSB temsilcisi şunları söyledi: "Bu oran, komisyon çalışmaları sırasında bir üyenin hiçbir bilimsel, çalışma olmadan getirdiği bir öneridir. Yalova ile Konya ya da Mersin ile Hakkâri aynı değildir. Bu tasarıyla yüzde 88'i dağlık olan Hakkari ve Fethiye'nin tamamı yabancıların eline geçebilir." Türkiye'nin 88 ülke ile karşılıklılık uygulamasının olduğunu, 35 ülkeyle hiç olmadığını kaydeden MSB temsilcisi, "Ermenistan ile karşılıklılık yok. Bir Ermenistan vatandaşı, Türkiye'de şirket kurarak mülk edinebilir" diye konuştu.