Yabancıya mülk satışında İspanya modeli

Yabancılara mülk satışında İspanya modelinin Türkiye'de uygulanması üzerinde duruluyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile 28-30 Temmuz arasında İspanyada, yabancılara mülk satışı konusunu inceledi.

ANKARA - Yabancılara mülk satışında İspanya modelinin Türkiye'de uygulanması üzerinde duruluyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile 28-30 Temmuz arasında İspanyada, yabancılara mülk satışı konusunu inceledi.
Madrid ve Malaga kentlerini kapsayan seyahatteki incelemelerde,
İspanyolların yabancılara bugüne kadar 1 milyon konut sattıkları, ortalama konut bedelinin de 178 bin avro olduğu öğrenildi. İspanya'nın bu şekilde yabancılara yönelik ikinci konut satışından 178 milyar avro gelir sağladığı belirtildi.
Satışın ana hatları
Unakıtan, İspanya modelinin Türkiye'de de uygulamaya konulması konusunda bürokratlardan çalışma yapmalarını istedi. İspanya'da özel sektör kanalıyla gerçekleştirilen yabancılara satışta, büyük kısmı yazlık konutlar, daha proje aşamasında elden çıkarılıyor. İşi üstlenen firmalar, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde projelerine ilişkin site maketleriyle edinilecek konutun gerçek ölçütlerindeki konut maketini sergiliyor.
Proje safhasındaki satışın ardından, gelen kaynakla inşaatlar hemen bitirilerek, konutlar sahibine teslim ediliyor. İspanya modelinde söz konusu sitelerin kurulduğu bölgenin çevre düzenlemesiyle köprü, alt ve üst geçit gibi altyapı yatırımlarını yapımcı firma gerçekleştiriyor. Site işletmesi yine aynı ya da başka bir firma tarafından üstleniliyor. Öte yandan İspanya'nın golf alanlarında villalar inşa edilerek, bunların 1 ile 3 milyon dolar bedelle satıldığı da gözlendi.