Yabancıya stopaj kalktı, yerli sırada

Yabancıların İMKB'de elde ettikleri kazançtan alınan stopajın yüzde 15'ten sıfıra indirilmesine ilişkin yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

ANKARA - Yabancıların İMKB'de elde ettikleri kazançtan alınan stopajın yüzde 15'ten sıfıra indirilmesine ilişkin yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, borsadaki yerli yatırımcılardan alınan stopajı da gerekirse sıfırlayabileceklerini söyledi.
Teklifin görüşmeleri sırasında CHP, Anavatan ve DYP milletvekilleri geçen yıl 'Tüm yatırım araçlarına aynı vergi' sloganıyla getirilen yüzde 15 stopajın sadece yabancı için sıfırlanıp, yerli yatırımcı açısından yüzde 10'da tutulmasını eleştirdi.
CHP'li Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bu yasayı, eşitsizlik dolayısıyla veto edeceğini belirtirken, Anayasa Mahkemesi'nce de iptal edileceğini ileri sürdü. Unakıtan, altı ay önce getirilen verginin bugün neden kaldırıldığı eleştirisini, "Su çok gelir barajın kapaklarını açarsınız, az gelir kapakları kapatırsınız. Medeni Kanun'da bile değişiklik yapıldı. Değiştirmezseniz gündem sizin üzerinize gelir, altından kalkamazsınız. Gecelik faiz yüzde 5 bin olur" diye yanıtladı. Dalgalanmanın dünyayı etkilediğini, ABD Doları'nın yüzde 10 değer yitirdiğini ifade eden Unakıtan, yerliden alınan stopaj için de, "Gerekirse onu da sıfırlarız" dedi. Unakıtan, yabancıdan ilk altı ayda sadece 2 milyon YTL stopaj geliri elde edildiğini söyledi. Unakıtan, dünyadaki dalgalanmanın Japon Merkez Bankası'nın piyasadaki 400 milyar dolarlık likidite fazlasını çekmeye başlamasından kaynaklandığını da belirterek, "Para, faiz neredeyse oraya gider" ifadesini kullandı.
Bakanlar Kurulu'na yetki
Yasaya göre, yerliden alınan stopajın sıfıra indirilebilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki veriliyor. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da yerliye stopajın gerekirse Bakanlar Kurulu'nca sıfıra kadar indirilebileceğini söyledi. Unakıtan ile Devlet Bakanı Ali Babacan, ise geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu'nun yerliye stopajı yüzde 10'a kadar indireceğini duyurmuştu. Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin ise, yabancıya stopaj sıfırlanmasının halka zam ve dolaylı vergi olarak yansıyacağını savunarak, yürütmeyi durdurma için dava açacaklarını söyledi.