Yabancıya TV satışı AKP'yi karıştırdı

TBMM Genel Kurulu'nda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun elindeki mal ve iştiraklerin satışını kolaylaştıran ve yabancıların Türkiye'de radyo ve televizyon sahibi olmalarına olanak sağlayan yasa teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun elindeki mal ve iştiraklerin satışını kolaylaştıran ve yabancıların Türkiye'de radyo ve televizyon sahibi olmalarına olanak sağlayan yasa teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.
Görüşmeler sırasında AKP Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, yasa teklifinin yabancılara medya kuruluşlarında sınırsız hisse satışına ilişkin düzenlemesini eleştirdi.
Radikal yayına hazırlandığı sırasında görüşmeleri süren yasa teklifinin aynen kabul edilmesi durumunda yabancı yatırımcılar, Türkiye'de ulusal çapta yayın yapan altı radyo ve televizyonun yüzde 100 hissesine sahip olabilecek. Ancak, AKP'li Nevzat Yalçıntaş, Faruk Ünsal, Zekeriya Akçam ve Hamit Taşçi ve Süleyman Gündüz imzasıyla yabancıya satışın yüzde 49'la sınırlandırılmasına ilişkin önerge vermeleri dikkat çekti. Star TV başta olmak üzere, TMSF'nin elindeki radyo ve televizyonların yabancılara satışına olanak sağlayan yasaya CHP'liler ve AKP'li Ertuğrul Yalçınbayır da karşı çıktı. Düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu geçen dönem getirilmek istenen benzer düzenlemelere karşı çıktıklarını kaydeden Yalçınbayır, AKP'yi bu konuda 'çelişkili' davranmakla suçladı. Yalçınbayır, ''Sattığınız bir gazoz fabrikası değil. Bu kanalların olağanüstü dönemlerde nasıl bir kamuoyu oluşturduğunu, eski dönemde de milletvekili olan 53 arkadaşıma hatırlatıyorum'' dedi.Yalçınbayır, RTÜK Yasası'nın görüşmeleri sırasında Anayasa Komisyonu Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, Başbaka'nın ve genel başkanının talimatına rağmen, televizyon sahiplerinin tekel ve kartel oluşturmalarını engellediklerini, kendisine o dönemde de milletvekili olan Sadık Yakut'un da yardım ettiğini söyledi. O tarihlerde yeni kurulan AKP'nin 53 milletvekilinin, televizyon sahiplerinin tekel oluşturmasına karşı mücadele verdiğini belirten Yalçınbayır, aralarında Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Abdüllatif Şener ve Abdullah Gül'ün de bulunduğu milletvekillerinin verdiği bu mücadelenin unutulmamasını istedi.
Teklifin tümü üzerinde söz alan CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, düzenlemenin Fon'un asli görevine dönmesini sağlamadığını, ayrıca, kurumun tahsilatına katkı getirmediğini ileri sürdü.