Yakalar yukarı kalkmadı!

Yakalar yukarı kalkmadı!
Yakalar yukarı kalkmadı!

Cantona ve eşi Raşide Brakni.

Fransızlar 'bankalardan paranızı çekin' çağrısına uymadı, 'kalkık yakalı' formasıyla futbol efsanesi Cantona'nın finans topu direkten döndü. Cantona'nın eşi Raşide Brakni'nin bu yıl bir banka reklamında oynadığının ortaya çıkması da efsanevi futbolcunun kampanyasını olumsuz etkiledi.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

Türkçe’ye “Hayata Çalım” olarak çevrilen “Looking For Eric” filminde, Manchester United taraftarı sıradan postacı, mahalleye kök söktüren zengin çete ile mücadele kararı aldığında ona kafasında kurduğu Eric Cantona sanrısı ‘koçluk’ yapar. Ken Loach’un filminde ‘kalkık yakalı forması’yla tanınan bu futbol efsanesi, postacının “en önemli anın hangisiydi” sorusuna onlarca golünden birini değil takım arkadaşına attığı pası anlatır. 

Bir süredir finans dünyası da yine Cantona’nın attığı bir “pas”ı konuşuyor. Dün itibariyle ise bu pas gole ulaşamamış görünüyor. Eric Cantona 21 Kasım’da onu futbol sahalarından tanıyanların şaşırmadığı bir aykırılıkla Fransızlara “Bankalardan paranızı çekin” çağrısı yapmıştı. Bankaların modern dünyada insanları esir ettiğini söyleyen Cantona, “kansız bir devrim” için insanları paralarını bankalardan çekmeye davet etmişti. 

Eylem tarihi olarak da forma numarası 7 olduğu için 7 Aralık’ı belirleyen Cantona, böyle bir gösteriyi önerme gerekçesini “3 milyon insanın pankartlarla sokağa dökülmesindense 3 milyon kişinin gidip bankadaki parasını çekmesi daha etkili olur” sözleriyle anlatmıştı. 


Ancak dünü işaret eden eylem gününde Fransızlar Cantona’nın çağrısına yanıt vermedi. Basın, Cantona’nın, bir bankadan 750 bin euro , diğer bankadan 1.500 euro çektiğini duyurdu fakat yıldız eyleminde yalnız kaldı. Diğer bir deyişle Fransız yatırımcılar “Manu” taraftarları kadar sadık davranmadılar ve Cantona’nın finans topu direkten döndü. Cantona'nın eşi Raşide Brakni'nin bu yıl bir banka reklamında oynadığının ortaya çıkması da efsanevi futbolcunun kampanyasını olumsuz etkiledi. 


Çekilse ne olurdu? 

Peki Cantona’nın çağrısı karşılık bulsaydı ne olurdu. Konuyu Radikal’e yorumlayan Garanti Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi çağrının “fantastik” olduğunu vurgulayarak “Elbette bankalar kısa vadede zarar görebilirdi. Ancak paraların nereye yatırılacağı önemli. Krizde de insanların toplu olarak para çektikleri görülür. 

Eğer para yatırım araçlarına çevrilecekse bu paranın dolaşımda olduğunu ve gösterir dolayısıyla da ekonomi zarar görmez” dedi. Gelberi “yastık altı” geleneğinin gelişmiş ülkelerde “güvenlik” sıkıntıları nedeniyle söz konusu olmadığını sözlerine ekledi. 

Diğer yandan uzmanlar protesto için çekilen paraların belli bir süre sonra bankalara geri yatırılması durumunda da kazananın bankalar olacağına dikkat çekerek “Çünkü bir çok yatırımın vadesi bozulmuş olacak” yorumunu yapıyorlar. Ancak yine de “daha uzun vadede”; gole ulaşmasa da bu sıra dışı ‘pas’ sahalara sığmayan efsaneye, unutulmayacak bir pozisyon daha yaratmış oldu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ekonomi

  ,

  Futbol

  ,

  Euro

  ,

  Eric Cantona