Yakıt vergisine Batı ayarı

Yakıt vergisine Batı ayarı
Yakıt vergisine Batı ayarı
Sınır kapılarından ayda 4 kereden fazla geçişe yakıt vergisi geldi. Komşunun "biz kaçakçı değiliz" itirazı AB ülkelerine muafiyet getirdi.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Akaryakıt kaçakçılığının engellenmesi için sınır kapılarından ayda 4’ten fazla giriş yapanlara getirilen ‘yakıt vergisi’ne Batı ayarı yapıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın dün detaylarını açıkladığı akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele kapsamında yayımlanan kararnamedeki yakıt vergisi, Uludere’de terörist zannedilerek düzenlenen hava operasyonunda akaryakıt kaçakçılığı yapan 35 kişinin ölümü ile gündeme geldi. Kaçakçılığın önüne geçilmesi için hazırlanan kararname önce tüm sınır kapılarını kapsayacak şekilde hazırlandı. Ancak uygulamaya tepki gösteren Edirnelilerin lobisi ile AB üyesi ülkeler vergiden muaf tutuldu.
Kararnameye göre ayda ancak 4 kez standart depo doldurularak ülkeye giriş yapılabilecek. Dört kezden fazla yurtdışına çıkış yapılması halinde ise araçların deposundaki yakıtın vergisi ödenecek.
Geçen aylarda sessiz sedasız devreye giren yakıt vergisi uygulaması Türkiye ’nin Batı komşuları olan Bulgaristan ile Yunanistan’ın ve Edirnelilerin tepkisini çekti. Çünkü Edirne ve Kırklareli’nin son yıllarda artan günübirlik ziyaretler sayesinde komşularla ticari ilişkilerinde önemli bir artış söz konusu. Hazırlanan kararname ile kaçakçı gibi görünmelerinden rahatsız olan komşular, “AB ülkelerinde zaten yakıt pahalı. Biz niye bu kapsama alınıyoruz” diye tepki gösterince TOBB, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları AB üyesi ülkelerin uygulamadan muaf tutulması için harekete geçti. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı, girişimleri üzerine Edirne ve Kırklareli’ne özel bir çalışma yapıldığını açıkladı. Yardımcı, kısa bir süre de olsa Edirne ve Kırklareli kapılarından giriş yapanlardan alınan verginin bölge esnafını sıkıntıya soktuğunu açıkladı. 

Hafta sonları komşudan 1200 kişi geliyor Hafta sonları Edirne’ye günübirlik gelen Yunanlıların sayısı 750 ile 1200 arasında değişiyor. Türkiye’ye vizesiz giriş yapan Yunan ve Bulgar vatandaşları, deterjandan yoğurda, giyimden araç lastiğine kadar her türlü ihtiyacını Edirne ve Kırklareli’den karşılıyor. İldeki tabelalar, etiketler fiyatların Türkiye’de çok daha ucuz olduğunu belirten komşulara özel düzenlenmiş durumda.

Depo kapasitesi 3.50 ile çarpılıyor Vergi bedeli, aynı plakalı bir aracın 4 defa Türk gümrüklerine girişinin ardından 5. girişinin sonrası depo kapasitesi ile 3,50 liranın çarpımıyla elde ediliyor.

Tren X-Ray geliyor Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kaçak akaryakıt kullananların cezalarının ağırlaştırılması gerektiğini belirterek, “Ağır para cezası caydırıcı olmuyorsa hapis cezası da olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Yazıcı, amaçlarının kaçakçılığı önlemek ve ticaretin seri, maliyeti düşük ve en kolay şekilde yapılmasını sağlamak olduğunu kaydetti. Bu kapsamda gümrük kapılarını her türlü teknolojik araç ve gereçlerle donattıklarını anlatan Yazıcı, Türkiye’nin ilk tren X-Ray’inin Van-Kapıköy Gümrük Kapısı’na kurulacağını söyledi. {NEŞE KARANFİL/ ANKARA }

bigPara.com