Yakuza'yla mücadele bankacılara kaldı!

Yakuza'yla mücadele bankacılara kaldı!
Yakuza'yla mücadele bankacılara kaldı!
Japon suç örgütü Yakuza'nın sürekli kredi çekip borçlarını ödememesinden bıkan bankalar birliği, Yakuza'ya kredi verilmesini yasakladı.

Yakuza olarak bilinen Japon mafyası önemli bir gelir kaynağını kaybetti. Yasadışı operasyonlarına ek olarak inşaat ve çöp boşaltım sektörlerine de giren Yakuza, bu alanlardaki faaliyetleri sayesinde banka kredilerine erişim sağlayabiliyordu. Banka takiplerinden kurtulmak için kredilerin ilk birkaç taksidini ödeyen Yakuza'lar, geri kalan taksitleri ödemeyerek kredilerin batmasına neden oluyordu.

KÜÇÜK ESNAFA DESTEK FONUNU BATIRDILAR

Cnbc-e'nin haberine göre, 2009 yılında Tokyo Valiliği tarafından küçük işletmeleri destekleme amacıyla kurulan bir fon, Yakuza'nın büyük miktarda kredi çekip ödememesi sonrası batmıştı. Son olarak, Japonya'nın ikinci büyük finans kuruluşu Mizuho, Orient Corp. firmasını paravan olarak kullanan Yakuza'ya istemeden kredi verdiğini açıkladı. Çoğu otomobil kredisi olarak çekilen para miktarının 2 milyon dolara yaklaştığı belirtildi. Yakuza'nın banka kredilerini kullanarak işlemlerini fonlamasından bıkan Japon Bankacılar Örgütü ise aldığı bir kararla bundan sonra Yakuza ile herhangi bir bağı olan hiçbir firmaya kredi verilmeyeceğini açıkladı.

POLİSLE ORTAK ÇALIŞACAK
Japonya polisiyle ortak çalışacak olan örgüt, kendilerine verilecek bilgiler sayesinde hangi şirketin Yakuza ile işbirliği içinde olduğunu önceden bilecek.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Banka

  ,

  Para

  ,

  Kredi

  ,

  İnşaat

  ,

  örgüt