Yalçındağ: Artık kendi işlerime döneceğim

Yalçındağ: Artık kendi işlerime döneceğim
Yalçındağ: Artık kendi işlerime döneceğim

Arzuhan Doğan Yalçındağ, ?TÜSİAD?ın 590 üyesi de başkanlık yapabilecek donanıma sahip? dedi. FOTOĞRAF: ERHAN SEVENLER /AA

'Genel Kurul'da daha fazla devam etmeyeceğimi söyleyeceğim' diyen TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, başkanlığın çok onurlu bir görev olduğunu ancak artık kendi işlerinin başına dönmek istediğini söyledi

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD Başkanlığı’yla ilgili ismin henüz belli olmadığını belirterek, “Üyelerimiz arasında istişare yapılarak öne çıkan isimlerden birine teklif götürülecektir sanıyorum” dedi.
Yalçındağ, ‘Gümrük Kanunu Sonrası Düzenlemeler: Beyan Esası ve Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulamaları’ konulu panelin açılışından önce gazetecilerin “TÜSİAD Başkanlığı görevini bırakması ile ilgili” sorularını yanıtladı. Yalçındağ,  “Genel Kurul’da daha fazla devam etmeyeceğimi söyleyeceğim. Genel Kurulumuzda da yeni bir başkan seçilecek” diye konuştu. Üç yıl başkanlık yaptığını hatırlatan Arzuhan Doğan Yalçındağ, şunları söyledi: “Başkanlık çok onurlu bir görev ama aynı zamanda büyük sorumluluklar da gerektiriyor. Hakikaten dokuz senedir de böyle süregelmiş, benim de artık kendi işlerimin başına dönme zamanım geldi. Çok keyif alarak, çok zor dönemlerde Türkiye’nin... Hakikaten çok yoruldum. Ama büyük bir onurla da bu görevi yaptım. Bayrağı başka bir arkadaşıma devretme zamanı geldi.”
“İsim belli mi?” diye sorulması üzerine, Yalçındağ, “Belli değil ama, 590 üyemizin hepsi bu görevi yapabilecek donanım, özgüven ve cesarete sahip. Dolayısıyla hem yönetim kurulundaki arkadaşlarımız hem tüm üyelerimiz... Biliyorsunuz, burada teamüller, gelenekler; öncelikle bir teklif götürülmesi gerekiyor. Birine herhalde bir teklif götürülecektir” dedi. Bir gazetecinin “Başkan Yardımcısı mı?” sorusu üzerine “O mu bilmiyorum ama eğilim, üyelerimiz arasında bir istişare yapılarak öne çıkan isimlerden birine teklif götürülecektir sanıyorum” yanıtını verdi.

‘GB’ye AB üyesi olmadan girdik’
Yalçındağ, TÜSİAD’ın düzenlediği ‘Gümrük Kanunu Sonrası Düzenlemeler; Beyan Esası ve Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulamaları’ konulu seminerde, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne (GB) 14 yıl önce, AB’ye girmeden imza atan tek ülke olduğunu hatırlattı. Yalçındağ, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girmesiyle rekabet gücünün arttığını dile getirerek, bunun hem AB hem de Türkiye için bir etkileşim meydana getirdiğini kaydetti. Arzuhan Doğan Yalçındağ, şunları söyledi: “Bu süreci hızlandırmada hem Türkiye’deki siyasi iradeye hem Türk özel sektörüne hem de AB siyasetçilerine görev düşüyor. Türkiye’de yatırımları olan AB sanayisi açısından bakıldığında da Türkiye’nin AB üyeliğinin bir an önce gerçekleşmesinin getireceği yararlar aşikârdır. Bu nedenle Avrupa iş dünyasının da AB politika yapıcıları nezdinde etkin bir iletişim sağlayabileceğini düşünüyoruz.”
Yalçındağ, AB’nin dünyada getirdiği normların, denetim mekanizmalarıyla Türkiye için hâlâ medeniyet projesi olduğunu belirtti. Yalçındağ, “Gümrük işlemlerinin basitlendirilmesi ve hızlandırılması, ihracat girdi maliyetlerinin azaltılması, rekabet koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yapılan söz konusu mevzuat değişikliği, tüm şirketleri yakından ilgilendiriyor” diye konuştu. (Radikal)