Yalçıntaş, Akdeniz'de 209 odaya yeniden başkan seçildi

Yalçıntaş, Akdeniz'de 209 odaya yeniden başkan seçildi
Yalçıntaş, Akdeniz'de 209 odaya yeniden başkan seçildi

Lübnan Başkabanı Saad Al Hariri (sağda) Murat Yalçıntaş ile bir süre ayaküstü sohbet etti.

23 ülke, 209 oda ve yüzlerce şirketi temsil eden Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Başkanlığı'na 2.5 yıldır başkanlık yapan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş yeniden seçildi

BEYRUT - 23 ülke, 209 oda ve yüzlerce şirketi temsil eden Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Başkanlığı’na 2.5 yıldır başkanlık yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş yeniden seçildi. ASCAME 20. Olağan Genel Kurul toplantısı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapıldı. Genel kurulun açılışında, Avrupa Birliği’nin Akdeniz için ‘ortaya para koyduğu’ dile getirilerek iki program için çalışlamaların başladığı dile getirlildi. Biri 12 milyon diğeri 190 milyon avroluk programlarla Akdeniz ülkelerinin ekonomik gelişimlerine katkı sağlanacak.

Yıldızların yerini değiştirmek
Murat Yalçıntaş, genel kurulun açılışında yaptığı konuşmasına Beyrutlu şair Nizar Kabbani’nin bir şiirinden yaptığı alıntıyla, “Ben şiirle, aşkla göklerin haritasını, yıldızların yerini değiştirmek için çabalayan adamım” sözleriyle başladı. “Biz de, ticaret yoluyla her şeyi daha iyiye dönüştürmeyi isteyen insanlar değil miyiz?” diyen Yalçıntaş, işadamları olarak doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bir bütün olmuş, her yönden birbirine eşit, gelişmiş, kalkınmış ülkelerden oluşan bir Akdeniz hayal ettiklerini söyleyen Yalçıntaş, Akdeniz’in ticaret ve medeniyetin merkezi olduğunu vurguladı.
ASCAME çatısı altında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Yalçıntaş, karşılıklı olarak ticaretin yoğunlaştırılması ve yabancı yatırımların arttırılması için mücadele edilmesi, Akdeniz için politikalar üretilmesi gerektiğini de anlattı. Yalçıntaş, terörizm, yasadışı göç, çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi sorunlara karşı da birlikte mücadele yürütülmesi gerektiğni belirterek, ortak sorunlara ortak çözümler üretmenin önemine işaret etti. ASCAME ayrıca, firmaların birbirleri ile ve kamu kurumlarıyla ilişki kurmalarını sağlıyor. Bu sayede ekonomik ve endüstriyel gelişmeye de katkıda bulunuyor. 

Maalouf’tan dizeler
Yalçıntaş, Lübnanlı yazar Amin Maalouf’un, “Aşk, sabır ve istekle beslenir” sözlerine yer verdiği konuşmasında, “Biz de hep beraber ASCAME’yi sabırla ancak büyük bir coşku ve gayretle daha ileri noktalara getireceğiz” dedi. Yalçıntaş, ASCAME’nin 450 milyondan fazla kişinin yaşadığı, 2.5 trilyon doları aşkın ticaret hacmine sahip Akdeniz’i çevreleyen 23 ülkeden 209 odayı ve yüz binlerce firmayı temsil ettiğini hatırlattı. Nakliyat, tarım, balıkçılık, turizm gibi birçok alanda Akdeniz’in dünya lideri olmaması için hiçbir neden bulunmadığını vurgulayan Yalçıntaş, “Bizi birbirimize bağlayan şeylerden biri de Akdeniz’in kendisi. Akdeniz, insanları birbirinden ayıran değil, birbirine bağlayan bir deniz” dedi.
Yalçıntaş, Akdeniz’in bir barış ve refah bölgesi haline gelmemesi için hiçbir neden bulunmadığını kaydederek, şöyle devam etti:  “Bu çalışmamızda ve gayretimizde bize yön veren ilke, (Lübnanlı ünlü yazar) Halil Cibran’ın şu sözlerinde saklıdır: ‘Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak bir çiftçinin inancıyla kazmalısın.’ Biz, böylesine saf ve samimi bir inançla çalışırsak, inanıyorum ki, Akdeniz için yeni başlangıçlara adım atacağız.” (Radikal)

Hariri: Lübnan iyi ortak olur
Akdeniz’in kuzeyindeki ve güneyindeki ülkeler arasında daha fazla işbirliği için özel sektörün önemli rol oynayabileceğini vurgulayan Lübnan Başbakanı Saad Al Hariri, “Bugün özel sektör ticari ve ekonomik entegrasyon sürecinde itici gücü oluşturuyor. Bu süreçte bizim görevimiz de, ülkelerimizde özel sektörün güçlendirilmesi için gerekli yasal ve kurumsal çerçeveyi oluşturmaktır” dedi. Hariri, Akdeniz’de işbirliğinin geliştirilmesi açısından hayata geçirilmesi gereken çok sayıda proje bulunduğuna işaret ederek, “Akdeniz Yatırım Bankası projesi, öncelikli projemiz olmalıdır. Bu, başta KOBİ projeleri olmak üzere çeşitli projelerin finansmanının gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayacaktır” diye konuştu.
Hariri, Lübnan olarak Akdeniz işbirliğinin geliştirilmesine yönelik projelerde ve Avrupa-Akdeniz işbirliğinde önemli bir ortak olarak yer aldıklarını kaydetti.