Yalçıntaş: Korkulan artış yaşanmadı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş İTO'nun hazırladığı 'Haziran Ayı Ücretliler Geçinme Endeksi'nin ekonomideki endişelerin gerçekleşmediğini gösterdiğini kaydetti.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş İTO'nun hazırladığı 'Haziran Ayı Ücretliler Geçinme Endeksi'nin ekonomideki endişelerin gerçekleşmediğini gösterdiğini kaydetti. Yalçıntaş, yüksek orandaki döviz kuru düzeltmesine ve yükselen faizlere rağmen, haziran ayının enflasyondaki geleneğini bozmamak adına direndiğini ortaya koyduğunu belirtti.
Yalçıntaş, mayıs ayında yüzde 1.6 artan perakende fiyatlar endeksinin haziranda, her haziran ayında görüldüğü gibi yüzde 0.10'luk gerileme gösterdiğini belirtti. Endeksin bir önceki yılın haziran ayında yüzde 0.42 gerilediğini hatırlatan Yalçıntaş "Beklendiği gibi, beyaz eşya, elektronik eşya, züccaciye ve mutfak eşyalarından oluşan grubun yüzde 3.26 artması, dövizdeki sıçramanın en çok bu alanı etkilediğini gösteriyor" dedi.
Yalçıntaş, TUİK'in açıklayacağı TÜFE'de artışın yüzde 1.5'in altında kalması durumunda doların 1.50-1.55 YTL bandına oturabileceğini ve faizlerin yüzde 20'nin altına ineabileceğini söyledi.