Yalçıntaş: Merkez, şimdiye kadar en doğrusunu yaptı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, özel sektöre zam yapmayın çağrısında bulundu. Yalçıntaş, piyasalardaki dalgalanmalarla...

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, özel sektöre zam yapmayın çağrısında bulundu. Yalçıntaş, piyasalardaki dalgalanmalarla, özel sektörün kârından fedakârlık yaparak bu dönemi zam yapmadan geçirmesi gerektiğini kaydetti. Yalçıntaş, önümüzdeki günlerde Avrupa Merkez Bankası, ay sonunda da ABD Merkez Bankası'nın faizleri yükseltme kararı alması halinde bu dalgalanmanın daha da uzun süreceğini söyledi.
Yalçıntaş, "Merkez Bankası, şimdiye kadar dalgalanmaya müdahale etmedi ve doğrusunu yaptı. Uluslararası çapta bir dalgalanmaya müdahale etmek ve etkisini sıfıra indirmeye çalışmak, Merkez Bankası'nın boyutlarını çok aşan bir olay. Merkez Bankası'nın bundan sonra yapacağı her müdahale aynen süngerin suyu emmesi gibi emilecek ve aynı zamanda güvenilirliği sarsılacaktır. Dolayısıyla bugüne kadar izlediği rol doğru bir roldür. Bundan sonraki müdahale, ancak uluslararası çaptaki dalgalanmanın Türkiye'ye yansımasının boyutlarını düşürmek şeklinde olabilir."
Yalçıntaş, "Fakat dövizin daha fazla yukarıya çıkması, ihracatçılar da dahil tüm işadamlarını vurur. İthalattaki girdi maliyetleri artacağından üretim maliyeti artacak ve sonuçta enflasyonist bir baskı oluşturacaktır" dedi.