Yalın ADSL'de icraat bekleniyor

Yalın ADSL'de icraat bekleniyor
Yalın ADSL'de icraat bekleniyor
İnternet Derneği Başkanı Serhat Özeren, bir yasaklanıp bir özgür kalan YouTube'un önünün hazırlıkları süren yasa değişikliğiyle açılacağını açıkladı.

BEGÜM GÜRSOY KAYA

Olumsuz içerikleri barındırması nedeniyle bir açılıp bir kapanan YouTube’un önü, yasal değişiklikle açılacak. Cumartesi günü açılan ancak eski CHP lideri Deniz Baykal ’ın videosu nedeniyle yeniden kapatılması gündeme gelen YouTube konusunda son durumu İstanbul ’da düzenlediği bir toplantıda açıklayan İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, yeni bir tasarı hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.
5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili kanunda değişiklik için sektör ve siyaset temsilcilerinin içinde olacağı bir çalışma başlattıklarını belirten Özeren, bu değişiklik gerçekleşirse internet sitelerine erişimin değil, sadece olumsuz içeriklere erişimin engellenmesinin sağlanacağını belirtti. Özeren, eski CHP lideri Deniz Baykal’ın avukatlarının Youtube’a erişimin engellenmesine yönelik müracaatı ile ilgili olarak 11’inci Ceza Mahkemesi’nin siteye erişimin engellenmesine yönelik kararını da şöyle değerlendirdi:
“Bu gelişme üzerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) gerekli başvuruyu yaptı. YouTube dava konusu içeriği siteden çıkaracağını ve böylece kapatılmasına gerek kalmayacağını belirtti.”

Yasada neler değişecek
Özeren, değişikliğin, telif ve kişisel haklar, çocuk istismarı konularında da bazı hükümler öngöreceğini dile getirdi. Hakimlerin bu içeriklerin internet adresini içeren URL’leri de kararda yer vermesinin sağlanacağını söyledi. Özeren, siyasi partilerin de bu çalışmaya dahil edileceğini belirterek, 1 ay içinde tamamlanacağını, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da bu yasa değişikliği konusunda desteğinin bulunduğunu vurguladı. Özeren, 1 yılda 10 il gezerek halkı güvenli internet, baz istasyonlarında bilgilendirdiklerini söyledi.

Değişiklik önemli
İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilişim Hukuku Uzmanı Leyla Keser Berber, 5651 sayılı yasada yapılacak değişikliğin internet sitelerinin olumsuz içerik nedeniyle tamamıyla kapatılmasının önüne geçmek için önemli olacağını belirtti. Çalışmanın yürüdüğünü vurgulayan Berber, ortaya çıkacak taslağa göre olumsuz içerik konusunda ne yönde bir tavır alınabileceğinin belirleneceğini kaydetti.

bigPara.com