Yalın ADSL'e Maliye'den destek

Yalın ADSL'e Maliye'den destek
Yalın ADSL'e Maliye'den destek
Maliye Bakanlığı telefonsuz internet için vergi oranını belirledi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Türk Telekom A.Ş'nin sabit telefon aboneliği olmadan ADSL internet erişimi sunumuna yönelik hizmeti olan ''Yalın ADSL''de uygulanacak Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranını yüzde 5 olarak belirledi.

Türk Telekom A.Ş, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvurarak, sadece data (internet) sunumuna yönelik sabit hat hizmetinde ne oranda ÖİV alınacağı konusunda mukteza (görüş) istedi.

Türk Telekom, başvurusunda, ÖİV'nin sabit telefon hizmetlerinde yüzde 15, mobil telefonda yüzde 25, internet sunumunda ise yüzde 5 olduğuna dikkati çekerek, yalın DSL'nin bu oranlardan hangisine tabi olduğunun açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

YALIN ADSL'YE ÖİV MUKTEZASI
Gelir İdaresi Başkanlığının konuya ilişkin mukteza yazısı da komisyonda ele alındıktan sonra Türk Telekom'a gönderildi.

Muktezada, yalın ADSL hizmetinin, internet servis sağlayıcılarına verilen hizmetler kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı ve bu çerçevede Türk Telekom A.Ş'nin yalın DSL hizmeti için uygulayacağı ÖİV oranı yüzde 5 olarak belirlendi. 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Temmuz ayında aldığı kararda, işletmecilerin Türk Telekom'un sahip olduğu ADSL şebekesi üzerinden abonelerine IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi modeli ile hizmet sunabilmesi için gerekli olan usul, esas ve ücretleri içeren Türk Telekom Referans IP Seviyesinde Veri Akış Erişimi Teklifi'nin, en önemli yeniliklerinden birisi olan sabit telefon aboneliği olmadan ADSL (Digital Subscriber Line-Sayısal Abone Hattı) internet erişimi hizmeti alınmasına imkan sağlayan Yalın ADSL uygulamasının hayata geçirilmesini onaylamıştı.

Yalın ADSL hizmetinde aylık erişim ücretini vergiler hariç 8,13 TL olarak onaylayan Kurul, sabit telefon hizmeti alınmadan ADSL internet hizmeti alınması durumu olan Yalın ADSL uygulamasında bakır kabloların kullanılmaya devam edildiğini, bu nedenle Yalın ADSL uygulamasında da söz konusu olan bakır kablolara ilişkin maliyetlerin (yatırım, bakım, onarım, işletme vb.), Yalın ADSL hizmetinin sunulduğu diğer ülkelerde de olduğu gibi DSL aylık ücretlerine ilave edilerek karşılandığını kaydetmişti.

Yalın ADSL hizmeti için belirlenen, vergiler eklendiğinde 10-11 liraya yükselen ve tüketiciye 13-14 lira olarak yansıyan bu rakamın çok yüksek olduğunu belirten bazı tüketici dernekleri de durumu mahkemeye taşımıştı. (AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    İnternet