Yalnız yaşayanlar evcil hayvan pazarını büyüttü

Yalnız yaşayanlar evcil hayvan pazarını büyüttü
Yalnız yaşayanlar evcil hayvan pazarını büyüttü

Evcil hayvan pazarının büyüklüğü 100 milyon dolara ulaşıyor. Pazar krize rağmen bu yıl da yüzde 5 civarında büyüdü.

Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de yalnız yaşayanların sayısının artması, bahçeli ev konseptinin giderek yaygınlaşması ve hayvanlar konusundaki bilinçlenme, evcil hayvan ürünleri satan pet pazarını büyütüyor. Yıllık cirosu 100 milyon dolar civarında olan pet pazarındaki büyüme her yıl yüzde 3-5 arasında gerçekleşiyor. Pazardaki büyüme krize rağmen devam ediyor.
Türkiye’nin ilk kuru kedi ve köpek maması üreticisi Tropikal Bahçe ve Evcil Hayvan Ürünleri Pazarlama Müdürü Ayfer Katharine Akyürek, “Ürünlerimiz pet shoplarda, veteriner kliniklerinde ve marketlerde satılıyor. Bunun yanı sıra Türk ordusunda ve polis teşkilatında görev yapan köpeklere, İran polis köpeklerine ve Pakistan ordu köpeklerine de mama sağlıyoruz. Bu nedenle krizde bir çok firma küçülürken biz büyüdük” dedi. 

İhracat da yapıyor
Şu anda yıllık 9 bin ton düzeyinde olan üretimlerinin yüzde 30’unu ihraç ettiklerini belirten Akyürek, “Türkiye pazarınının yüzde 20’si bizim elimizde geçen yıl 18.5 milyon dolar ciro yapmıştık. Bu yıl satış rakamını 23.5 milyon dolara çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.
Pazarın gelecek vaad ettiğini ve hızlı büyüdüğünü ifade eden Akyürek sözlerine şöyle devam etti: “Avrupadaki kadar olmasa da Türkiye’de de yalnız yaşayanların sayısı hızla artıyor. Bu arada bahçeli ev konsepti giderek yaygınlaşıyor. Aileler artık çocuklarını hayvanlarla korkutmuyor bilakis hayvan sevgisi aşılanıyor. Bu da hem evcil hayvan sayısını artırıyor hem de bunlara yönelik pazarı büyütüyor.”
Champion, Goody ve Çarli markaları altında kedi ve köpek mamalarının yanı sıra aksesuvar ve evcil hayvan malzemesi de sattıklarını ifade eden Akyürek,  “3 bin çeşitten oluşan geniş bir ürün yelpazemiz var. Bunları 3 bin 500 noktada satışa sunuyoruz. Bu markaları ayrıca Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), İran, Lübnan ve Pakistan’da da satıyoruz” dedi.
Kedi ve köpekler için Just For Dogs (JFD) & Just For Cats (JFC) isimli iki yeni mama çıkardıklarını belirten Akyürek, “Bu kedi ve köpek mamalarının en büyük özelliği doğal olması.  Kediler için geliştirilen JFC somonlu-pirinçli ve kuzu etli-pirinçliden oluşurken, köpekler için geliştirilen JFD tavuklu-pirinçli adult mama çeşitlerinden meydana geliyor” diye konuştu.