Yaman bey Paket Ev'i kurdu altı ayda hayatı değişti

Eğitim gördüğü ABD' de incelediği 'Amerikan ev' sistemini Türkiye'ye getiren ve geçen yıl 'Paket Ev A.Ş.'yi kuran Yaman Arkan, altı ay gibi kısa sürede özellikle Orta Asya ülkelerinden gelen talep üzerine ikinci fabrikayı Sultanbeyli'de açtı.

İSTANBUL - Eğitim gördüğü ABD' de incelediği 'Amerikan ev' sistemini Türkiye'ye getiren ve geçen yıl 'Paket Ev A.Ş.'yi kuran Yaman Arkan, altı ay gibi kısa sürede özellikle Orta Asya ülkelerinden gelen talep üzerine ikinci fabrikayı Sultanbeyli'de açtı.
Türkmenistan'a 1000 evden oluşan uydu kent için çalışmalara başlayan Arkan, Dubai ve Suudi Arabistan'dan da 2 bin 300 ev siparişi alınca bu kez Düzce'de kuracağı fabrikanın kapasitesini iki katına revize etti, Bartın'da da bir fabrika kurmaya karar verdi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Girişimci olmaktan korkmayın. Risk alın' sözünün kararında etkili olduğunun altını çizen ve son yılların en başarılı girişimcilik öykülerinden birinin sahibi olan Yaman Arkan, evlerin 17 bin YTL'den başlayan fiyatlarla çok cazip olmasının yanı sıra güvenliğinin de talebi artırdığını vurguladı.
1000 kişiye iş
Paket Ev'i kurarken, "Bu kadar ucuza herkes bu evlerden alır" diye düşündüğünü ve sadece iç piyasayı hedeflediğini dile getiren Arkan, Amerika'da iş hayatına bulaşıkçılık yaparak başladığını ve aynı zamanda eğitimini sürdürmek zorunda kaldığını ifade ederek şunları söyledi: "Babam subay olduğu için beni okutacak parayı bulamadı. Ben de başımın çaresine bakmak zorunda kaldım. ABD'de okurken de bu evleri inceledim. Türkiye'ye döndüğümde bir süre ithalatla uğraştım. İthalattan kazandığım parayla Paket Ev A.Ş.'yi kurdum. Türkiye'de ilk ve tek olmamız nedeniyle beklediğimizin de üzerinde taleple karşılaştık. Bir de yurtdışından gelen yüksek miktardaki talepler bizi yeni fabrikalar kurmaya zorladı. Düzce'deki fabrikanın yapımı zaman alacağı için hemen Sultanbeyli'de ikinci fabrikayı hizmete soktuk. Düzce'de ise 400 kişinin istihdam edileceği 5 milyon avroluk yatırımla kurulacak fabrikanın ise iki kat büyüklükte olması için planı revize ettik. Bu revizyonla fabrika tamamlandığında yaklaşık 1000 kişi çalışacak. Buna rağmen talebi karşılamakta zorlanacağımızı düşünüyorum. Bunun için de Bartın'da bir fabrika daha kurmak için fizibilite çalışmamız var."
İki fabrikanın üç vardiya halinde çalıştığını ve paket ev ürettiğini sözlerine ekleyen Yaman Arkan, Türkmenistan'daki projenin büyüklüğünün 20 milyon dolar olacağını dile getirdi.
Yurtdışı projelerinin toplam bedelinin şu anda 60 milyon doların üzerine çıktığını da vurgulayan Yaman Arkan, "Bu evlerle oluşturulacak uydu kentlerde sinema, alışveriş merkezleri ve sosyal tesisler de yer alacak. Türkmenistan proje ortağımız bu evleri orta gelir grubunda bulunan Türkmenlere satacak. Bu bizim için pilot proje. Aynı firmayla Türkmenistan'ın her bölgesine 'Paket Evlerden oluşacak kentler kurmayı planlıyoruz" dedi.
İngilizlere villa
İzmir'de ise İngilizlere yönelik iki projeden oluşan 344 villalık Paket Evlerin ise, aynı zamanda İzmir Bölge Bayii Tiger A.Ş. tarafından kurulmaya başlandığını belirten Arkan, 2005'te turizme de ağırlık vereceklerini söyledi. Tiger A.Ş. Genel Müdürü Tandoğan Yurtseven ise, ilk etapta yer alan 144 villadan 10'unun İngilizlere satıldığını, gerisini ise Türklerin aldığını belirterek, geri kalan 200 'Paket' villanın ise tümünün İngilizlere satılacağını söyledi.
İspanya, Fransa, Hollanda ve Danimarka'dan da müşterileri olduğunun altını çizen Yurtseven, Çobanalanı bölgesindeki villaların termal turizm amaçlı olduğunu dile getirip, "Karaelmas Vilları haziranda tamamlanacak. Turkuaz projesi ise hazirandan sonra başlayacak" diye konuştu.
Gardırop alır gibi sipariş
Yaman Arkan, 10 ayrı 'Paket Ev'in kullanıcıya gerçek bir evin tüm konforunu, güvenliğini ve sıcaklığını maksimum fonksiyonellikle sunduğunu söyledi. Yaman Arkan, "Evleri, gardırop alır gibi alıyorsunuz. Sipariş verildikten sonra en geç bir hafta içinde evi kuruyoruz" dedi. Depreme dayanıklı gelişmiş yapı teknolojisiyle üretilen, rüzgâr yüküne ve depreme dayanıklı olan Paket Ev'ler ileri yapı teknolojisiyle üretiliyor. Farklı iklim koşullarında konforlu bir yaşam alanı kurulmasını sağlayarak, kışın ılık, yazın serin kalabiliyor. İçi alçıpan, dışı yalı baskı olan bu evler her türlü arazi koşullarında kolayca ve en kısa sürede inşa edilebiliyor. Evlerin satışında kredi kartı da kullanılarak taksit yapıldığını dile getiren Yaman Arkan, 50, 75, 100, 125 ve 150 metrekare büyüklüklerde olmak üzere Kaliforniya, Sydney, Barcelona Florida, Miami, Napoli, Paris, Roma, St. Tropez ve Viyana olmak üzere 10 farklı 'Paket Ev' modelinin belirlendiğini belirtti, Paket Ev'lerin yazlıkçılar için ideal olduğunu sözlerine ekleyen Arkan, "Yazlık yaptıracak zamanı olmayanlar ofiste evi beğeniyor. Birkaç gün sonra evine tatile gidiyor" dedi.