'Yamuk yapmayın, paşa paşa verginizi ödeyin'

Maliye Bakanı Kemal Unatıkan, istihdamın üzerindeki vergi yükünü azaltacaklarını, bunun da işsizliğin çözümüne önemli katkı sağlayacağını söyledi.

ADANA - Maliye Bakanı Kemal Unatıkan, istihdamın üzerindeki vergi yükünü azaltacaklarını, bunun da işsizliğin çözümüne önemli katkı sağlayacağını söyledi. Unatıkan, Adana Ticaret Odası tarafından düzenlenen, başarılı ihracatçıların ödüllendirildiği törene katıldı. Törendeki konuşmasında işadamlarına seslenen Unakıtan, "İstihdamın üzerindeki vergi yükünü de hafifleteceğiz, ancak vergi konusunda bana yamuk yapmayın" diye konuştu.
İşadamlarından beklentileri olduğunu belirten Unakıtan şunları söyledi: "Herkes açık ve net olsun. İşadamlarımız; artık tehlikeli işlere kalkışmayın, beş kazanın bir ödeyin paşa paşa yaşayalım. Aksi takdirde her yere radarlarımızı yerleştirdik. Vergi kaçağını önlemek için çok etkin önlemler alıyoruz. 2006'dan itibaren kimlik numarasıyla herkesin vergiyle ilgili tüm bilgilerine anında ulaşabileceğiz. Her yere radarlarımızı yerleştirdik haberiniz olsun."
Unatıkan, Türkiye'de artık her şeyin değiştiğini, ülkenin iyi idare edildiğini belirterek, faizlerin düşürüldüğünü, geçen yıl 65 milyar dolar olan yatırımların bu yıl 100 milyar dolara çıkarıldığını anlattı. Yabancı yatırımcıyı da Türkiye'ye çekmek için çaba harcadıklarını vurgulayan Unakıtan, "Çin yılda 60 milyar dolar yabancı yatırım alıyor. Türkiye de artık istikrarlı bir ülke olarak yabancıların ilgi odağı oldu. Yarınlarda her şey daha güzel olacak" dedi.
Bakan Unakıtan gazetecilerin sorularını yanıtlarken, 'indirimlerin yoksula yaramadığı' eleştirilerine katılmadığını söyledi. Unakıtan şöyle konuştu:
"Dikkat ederseniz, daha çok müteşebbislerin ve yatırımcıların vergilerinde indirim yapıldı. Bu ülkeye daha çok yatırım ve ihracat getirecek. Bunun anlamı da birçok işsizimiz iş bulacak."
'Kârlı-kârsız satacağız'
Özelleştirmeyle devleti küçülttüklerini, ancak etkinliğini artırdıklarını belirten Unakıtan, "Ancak, bizi 'kârlıyı da satıyorsunuz' diye eleştiriyorlar. Eleştirsinler, biz kârlı-kârsız ne varsa satacağız" diye konuştu.
Özelleştirme sayesinde devletin kasasına 33 milyar dolar girdiğini ifade eden Unatıkan şunları söyledi: "Yılda 30-35 milyon dolar zarar eden tesisler vardı. Böyle bir tesisimizi alıp iyileştirme yapan bir girişimci bana 'Bu işletme 100 sene daha kalsa kâr edemezdi. Çünkü, sizin memurunuz dünya piyasalarını takip etmekten aciz' dedi. O memur nasıl olsa kurum kâr etse de etmese de maaşını alıyor. Bu zihniyet yüzünden ülke bugüne kadar hep zarar gördü. Devletin sırtında yük olmaktan kurtarılan tesislerden şimdi vergi topluyoruz."