'Yanlış hesap piyasadan döner'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 yılı faiz dışı fazla hedefini 33 milyar YTL olarak açıkladı.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 yılı faiz dışı fazla hedefini 33 milyar YTL olarak açıkladı. Cari açığa odaklı kriz senaryolarına itibar edilmemesi uyarısında bulunan Unakıtan, "Herkese 'basiretli tüccar' gibi davranmasını tavsiye ediyorum. Çünkü yanlış hesaplar bundan önce olduğu gibi bundan sonra da 'serbest piyasa'dan döner" dedi.
Unakıtan, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na 2006 yılı bütçe yasa tasarısını sundu. Unakıtan sunumuna, kendi düşünce geleneklerinden hareketle, köklü değerler sistemini evrensel standarttaki muhafazakâr siyaset çizgisiyle yeniden üreterek Türk siyasetine yeni bir soluk getirmek isteyen AK Parti hükümetlerinin yıllık bazda dördüncü bütçesi" olduğunu vurgulayarak başladı.
Bütçenin, ödenen vergilerinin her kuruşunun vatandaşlara daha fazla aş, iş ve hizmet olarak dönmesini sağlayacak anlayışla hazırlandığını belirten Unakıtan, enflasyon, borçlanma konusunda son 30-40 yılın başarılarının elde edildiğini belirtti ve kriz senaryosu üretenlere çattı. 8 aylık cari açığın 15.8 milyar dolar olduğunu belirten Unakıtan, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da açığın finansmanında sorun beklemediklerini söyledi. Unakıtan bu yıl 11.1 milyar dolar olarak tahmin edilen cari açığın 21.3 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini, 2006 açığının ise 22 milyar dolar olarak beklendiği bilgisini verdi.
Yüzde 5 enflasyon
Bakan Unakıtan, 2006'da milli gelirin 539.9 milyar YTL, büyüme hızı ve enflasyonun yüzde 5 hedeflendiğini, ihracatın 79, ithalatın ise 124.4 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini dile getirdi. Konsolide bütçe giderinin 157.3 milyar, gelirlerin 144.1 milyar olarak öngörüldüğünü, bütçe açığının ise 13.2 milyar YTL olarak tahmin edildiğini kaydetti. Unakıtan, 2006 faiz dışı fazla rakamını 33 milyar YTL olarak açıkladı. Maliye Bakanı, 2005 yılı gerçekleşme tahminlerine değinirken, bütçe harcamalarında öngörülenin 10.1 milyar altında, gelirlerde ise 4.5 milyar YTL fazla gerçekleşme beklendiğini, bunun sonucunda 29.1 milyar YTL olarak öngörülen açığının da 14.6 milyar YTL ile sınırlandırılacağını ifade etti. Unakıtan, 2005 sonunda kişi başına milli gelirin 5 bin dolara yakın seviyeye geleceğini söyledi.
Bütçenin ekonominin düzlüğe çıkması yönünde atılan 'güçlü bir adım' olduğunu savunan Unakıtan, "Rehavete kapılmadan milletçe gayretle çalışmaya devam edelim. Sağlanan huzur ve istikrar ortamının kıymetini bilelim ve sahip çıkalım" çağrısında bulundu.
Kemal Unakıtan, krizde Devlet Bakanı Kemal Derviş'in uygulamaya koyduğu Güçlü Ekonomiye Geçiş programını hatırlatır gibi, 'Güçlü ekonomi olmadan güçlü siyaset ve güçlü Türkiye olmayacağı gerçeği'ne dikkat çekti.
Sosyal güvenliğe 2006'da 23.3 YTL
Maliye Bakanı Unakıtan'ın sunumunda, bütçenin en büyük açık kalemlerinden birisini oluşturan sosyal güvenlik kurumlarına 2006 yılı bütçesinden 23.3 milyar YTL ödenek ayrılması öngörüldü. Tarımsal destekleme ve sağlık harcamaları için 4'er milyar YTL, emeklilerin vergi iadelerine 1.5 milyar YTL, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na 1.2 milyar YTL ödenek ayrılacak. KİT'lere sermaye desteği olarak 1.9 milyar YTL, KİT'lerin görev zararı için de 600 milyon YTL finansman sağlanacak. Bütçeden yapılacak toplam cari transfer 37.4 milyar YTL'ye ulaşacak. Bütçeden personel için 35.6 milyar YTL, mal ve hizmet alımlarına 15.9, faiz harcamalarına ise 46.3 milyar YTL kaynak aktarılması öngörülüyor. 2006'da Telekom'un satışından elde edilecek 2 milyar YTL ile birlikte yatırımlara toplam 15.7 milyar YTL ayrıldı.