'Yanlışlık gelir kavramından'

Dünyanın en büyük üçüncü reklam ajansı Interpublic Group of Cos. Ins.'in (IPG) Türkiye'deki şubesi 'McCann Erickson Türkiye' Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kılıç, şirket kayıtlarına girmediği öne sürülen...

İSTANBUL - Dünyanın en büyük üçüncü reklam ajansı Interpublic Group of Cos. Ins.'in (IPG) Türkiye'deki şubesi 'McCann Erickson Türkiye' Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Kılıç, şirket kayıtlarına girmediği öne sürülen 550 milyon doların ABD ile Türkiye'nin vergi mevzuatı ve muhasebe kayıtlarındaki gelir kavramı farklılığından kaynaklandığını savundu. Medyada yer alan, 'McCann Erickson Türkiye'deki yolsuzluk' iddialarını yanıtlayan Kılıç, IPG'ye ait kayıt dışı gösterilen tutarın gelir fazlası olduğunu savunarak, bunun hesaplardan düşüleceğinin ABD'deki merkez tarafından açıklandığını aktardı.
Kılıç, bağımsız denetim şirketlerinin IPG'yi denetime tabi tuttuğunu açıklayarak habere konu kayıt dışı kavramının kayıt fazlası olarak düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye için bahsedilen 31 milyon dolarlık fazlalığın ise reklam komisyonlarından kaynaklandığını ifade eden Kılıç, "Türkiye'de alınan komisyon ABD'de gelir kabul edilmiyor. ABD'deki işleyiş yüzünden komisyonları kayda geçmezsek Türkiye'de suç işlemiş oluruz. Kaydedildiği için gelir fazlası var gibi gözüküyor" dedi. ABD Sermaye Piyasası Kurulu'nun da 2002-2004'e ait mali tabloların yeniden açıklanması için 30 Eylül'e kadar süre tanıdığını belirten Kılıç, tanınan sürede defterlerin kapatılamamasının telaştan kaynaklandığını aktardı.