Yansıma kusur tazminatı engelleyemez

Yansıma kusur tazminatı engelleyemez
Yansıma kusur tazminatı engelleyemez
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

İSTANBUL - Trafik kazasında hayatını kaybeden kişi kusurlu bile olsa yakınlarının destekten yoksunluk tazminatı alabileceğine ilişkin Yargıtay Genel Hukuk Kurulu’ndan çıkan karar, avukatlar ve danışmanlık şirketlerini harekete geçirdi.
Son dört yıldır kusurlu ölümlerde tazminat alınamaması nedeniyle Türkiye genelinde binlerce mağdur aile olduğunu belirten uzmanlara göre son karar emsal olacak ve birçok dosya çözüme kavuşacak. 

Geçmişe dönük olacak
Son dört yıldır yapılan yanlıştan dönüldüğünü belirten Zirve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Mercan, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan çıkan kararın emsal teşkil ettiğinin altını çizdi.
Mercan, kararın geçmişe dönük de uygulanacağını belirterek, “Bu karara göre ‘8’de 1, 8’de 8’ kusur oranı ne olursa olsun ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilecek. Çünkü karar ‘ölen kusurlu olabilir ama geride kalanların bu olayda kusuru yok’ gerekçesine dayalı. İnsan hakları gözetilerek alınmış bir karar bu. Karar geçmişi de kapsayacak. Bu durum da sigorta şirketlerini zorlayacak” dedi. Mercan, mağdurların vakit kaybetmeden bu kararı örnek göstererek haklarını araması gerektiğine vurgu yaptı.
Bu kararın çıkmasında bilirkişi olarak görüşleri alınan 50 yıllık hukukçu Çelik Ahmet Çelik, 2008 yılından itibaren yerleşik içtihattan dönülerek ‘yansıma kusur-yansıma suç ’ gibi bir kavram yaratarak kusurlu kazalarda ölen kişinin yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödenmediğini belirtti. Çelik, “Yanlış kararlarla, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 92/b maddesi işlemez hale getirilmişti. Ama bu son kararla binlerce kişinin mağduriyeti bitecek” dedi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, açılan bir dava üzerine trafik kazasında ölen kişi kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı. Yakınını trafik kazasında kaybeden binlerce kişiye umut olan karar, “Ölen kişi kusurlu olsa da yakınlarının bir kusuru yok” gerekçesine dayandırıldı. 2008’den beri kusurlu olma durumunda ölen kişinin yakınları sigortadan tazminat alamıyordu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Aile

  ,

  suç

  ,

  hukuk

  ,

  sigorta

  ,

  yönetim

  ,

  dosya