Yap-işlet santralı için özel yasa

Danıştay'ın, doğalgazla elektrik üreten Enka'ya ait İzmir Santralında üretimin 20 gün içinde durdurulması sonucunu doğuracak kararını baypas eden yasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

ANKARA - Danıştay'ın, doğalgazla elektrik üreten Enka'ya ait İzmir Santralında üretimin 20 gün içinde durdurulması sonucunu doğuracak kararını baypas eden yasa TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasa, İzmir Santralı'nın yanı sıra, Danıştay kararının emsal teşkil etmesi beklenen, yap-işlet yöntemiyle inşa edilen doğalgaz ve kömürle çalışan Ankara, Adapazarı, Gebze ve İskenderun santrallarını da kurtardı.
TBMM'de önceki gece sabaha doğru kabul edilen yasanın görüşmelerinde konu hakkında bilgi veren Enerji Bakanı Hilmi Güler, sorun çözülmezse, üretilmeyen elektriğin parasının ödeneceğini, yurt genelinde elektrik kesintisi yapılacağını ve BOTAŞ'ın doğalgazla ilgili uluslararası anlaşmalarda öngörülen 'al ya da öde' taahhütleri dolayısıyla sıkıntı yaşanacağını söyledi. Güler, "Bizim meselemiz değil ama kucağımızda bulduk. Kucağımızda bulduğumuz çocuğu yetimhaneye verdik. Bu nedenle hem sorumluyuz hem hâlâ çocuğun bakımını yapıyoruz. Durum bu" diye konuştu.
Bakan Güler, CHP'li Tacidar Seyhan'ın yasayla ilgili eleştirilerini yanıtlarken de, "Açıkça söyleyeyim; isterseniz bunu uygulamayalım. Paraları takır takır ödersiniz. Üretmediğiniz elektriğe para ödersiniz. Doğalgaz da elinizde kalır. Elektrik kesintisi dahil... Bunu mu istiyorsunuz? Bunu yapalım da herkes tefe koysun da siz seyrettikçe oynayalım mı?" dedi.
DSİ'ye baraj yapma yetkisi
Yasaya eklenen önergeyle de Elektrik Piyasası Kanunu uyarınca kamunun elektrik üretimi yapamayacağına ilişkin hükümde değişikliğe gidilirken, hidroelektrik santrallarının özelleştirilmesinin önündeki hukuki bir engel de kaldırıldı. Düzenlemeye göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne (DSİ), gerekli durumlarda hidroelektrik santralı kurma yetkisi verildi.