Yapı Kredi 62 yaşında

Türkiye'nin ilk özel bankası olarak 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından Bahçekapı'da 1 milyon lira sermaye ve 14 kişilik personelle kurulan Yapı Kredi, 62'nci yılını kutluyor.

İSTANBUL - Türkiye'nin ilk özel bankası olarak 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından Bahçekapı'da 1 milyon lira sermaye ve 14 kişilik personelle kurulan Yapı Kredi, 62'nci yılını kutluyor. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya, "62'nci yaşımıza Koçbank ile birlikteliğimiz ve ana hissedarımız Koç Grubu ve UniCredit'in desteğiyle daha da büyüyerek giriyoruz" diye konuştu. Ekim ayı itibarıyla Koçbank ve Yapı Kredi'nin tek çatı altında ve Yapı Kredi isminde birleşeceğini hatırlatan Kaya, ancak kültürü, iş yapış şekli, vizyonu ve hedefi ile yepyeni bir oluşuma hayat verileceğini vurguladı.
Sektörde birçok ilke imza atan Yapı Kredi, Türk bankacılığında dönüm noktası olan bireysel bankacılığı da ilk başlatan bankaydı. Çukurova Grubuna ait olan Yapı Kredi Bankası'nın 28 Eylül 2005'te yüzde 57,4 hissesi Koç Finansal Hizmetler'e satıldı.