Yapı Kredi için ön mutabakat

Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Çukurova Grubu ile Koç-UniCredito'nun Yapı Kredi Bankası'nın satışı konusunda ön mutabakata vardığını söyledi. Şener "Açıklama ilgili taraflarca yapılacak" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, BDDK'nın 31 Ocak 2005'e kadar süre verdiği Çukurova Grubu ile KoçUniCredito'nun Yapı Kredi Bankası'nın (YKB) satışı konusunda ön mutabakata vardığını, ancak açıklamanın ilgili taraflarca yapılacağını söyledi.
Bakan Şener, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun cuma günkü toplantısı hakkında düzenlediği basın toplantısında, YKB'nin satışına ilişkin olarak dün Milliyet gazetesinde çıkan ve Çukurova Grubu'nun bankayı yaklaşık 900 milyon dolara KoçUniCredito'ya sattığına ilişkin haberin anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:
'Ön anlaşma tamam gibi'
"Bu konu ile ilgili olarak basına intikal eden kısım herhalde bir ön mutabakatın olduğunu gösteriyor. Ön el sıkışma gerçekleşmişe benziyor. Herhalde bunu taraflar birlikte değerlendirir, açıklarlarsa daha faydalı olur. Ama ben size fikir vermesi açısından ifade edebilirim, ön mutabakatın devamında ilgili alıcı grubun daha detay incelemeler yaptıktan sonra bir metni imzalayacaklarını düşünmek lazım. Dolayısıyla ortaya çıkan ve yapılan açıklamalar bir ön mutabakatın göstergesidir."
Şu anda BDDK tarafından böyle bir resmi açıklama yapma planlamasının bulunmadığının söylendiğini ifade eden Bakan Şener, ''Buraya gelmeden önce konuştuk. Şu anda BDDK kanalından bir açıklama olacağını zannetmiyorum. Ama açıklamalar ilgili taraflar tarafından yapılabilir'' dedi. Bunun son safha olmadığını vurgulayan Şener, ''Son safha nedir? Bir hukuk metninin imzalanmasıdır. Ama bu noktaya gelmeden önce bir mutabakata ihtiyaç vardır. Herhalde basında yer alan bilgi, haber bu ön mutabakat safhasını ifade eder'' diye konuştu. Bu konuda takvimi takip ettiklerini, zamanlamada bir sorunun olmadığını ifade eden Şener, esas takvimin 2005 yılının başları olduğunu söyledi.