Yapı Kredi için plan hazır

Koç Holding Finansman Grubu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saracoğlu, şu anda ciddi bir şekilde Yapı Kredi Bankası'nın 3 yıllık stratejik planı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bu plan çok önemli büyümeleri içeriyor" diye konuştu.

İSTANBUL - Koç Holding Finansman Grubu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saracoğlu, şu anda ciddi bir şekilde Yapı Kredi Bankası'nın 3 yıllık stratejik planı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Bu plan çok önemli büyümeleri içeriyor" diye konuştu.
Saracoğlu, topluluk yayın organı Bizden Haberler Dergisi'nde yer alan röportajında, Yapı Kredi Bankası ile Koçbank birleşmesinde birtakım hukuki süreçlerin olduğunu belirterek, "Koçbank ile Yapı Kredi'nin birleşmesi gerçekçi olarak hesaplarsak en erken 1 Haziran'da tamamlanır" dedi.
Yapı Kredi'nin, birleşmeden sonra özel sermayeli üçüncü büyük banka olacağının altını çizen Saracoğlu, şöyle devam etti: "Aktif büyüklük olarak bankacılık hizmeti veren üçüncü büyük özel sermayeli kuruluş olacak. Her iki grup bünyesinde de hem leasing, hem factoring, hem aracı kurum, hem portföy yönetimi var. Bunlar birleştiğinde çok büyük bir grup ortaya çıkıyor. Hepsini birleştirmeyi düşünüyoruz. Bunların tek tek isimlerinin ne olacağı konusunda kesin karar verilmiş değil. Ama Yapı Kredi çok iyi bir marka, ancak örneğin Koçlease de çok önemli bir marka."
Rüşdü Saracoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Bankalar Yasası'nda, banka çalışan munzam sandıkları konusundaki maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunun hatırlatılması üzerine, bu maddenin iptalinin Yapı Kredi Bankası'nın entegrasyon sürecinde sorun yaratmayacağını kaydetti.
'Söz sahibi olacağız'
Saracoğlu, Yapı Kredi Bankası'nın önümüzdeki süreçte büyüme stratejisine ilişkin olarak da şunları söyledi: "Şu anda ciddi bir şekilde Yapı Kredi Bankası'nın 3 yıllık stratejik planı üzerinde çalışıyoruz. Bu plan çok önemli büyümeleri içeriyor. Biz bu hedefleri gerçekleştirdiğimiz takdirde bir numara olur muyuz? Hayır. Sektörün en büyüklerini yakalayıp geçmek kolay değil. Ama sektörde söz sahibi bir banka haline geleceğimiz de şüphesizdir."
Yapı Kredi'deki en büyük avantajlarının Koç Topluluğu'nun 2 yıl önce ortaya koyduğu vizyona çok yakın bir iş sahası olması olduğunu ifade eden Saracoğlu, kendilerinin hep, tüketiciye en yakın topluluk olma stratejisi çerçevesinde plan yaptıklarını kaydetti. Yapı Kredi'de de tüketiciye birinci derecede finansman sağlayan, tüketiciye hizmet veren şirketlerin finansman ihtiyaçlarını ön planda tutan bir model uygulamayı planladıklarını dile getiren Saracoğlu, bunun da Koç Holding'in 2003'te ortaya koyduğu vizyonuyla son derece tutarlı olduğunun altını çizdi. Tüketiciye yakın olmakla şekillenmiş bir kurumsal kültürleri olduğunu belirten Saracoğlu, şunları kaydetti: "Biz muhtemelen çok iyi bir enerji santralını inşa edemeyiz, ama o enerjiyi çok iyi dağıtırız. Zaten şu anda da bu yönde Yapı Kredi Bankası'nda çalışmalar başlamış durumda."