Yapı Kredi Koç'u bekliyor

Çukurova ve Koç, Yapı Kredi için 'görüşme' protokolünü imzalarken, banka yöneticisi Çekinmez, "İncelemesiz satış olmaz, başvuru bekliyoruz" dedi.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Çukurova Grubu'nun el konulan Pamukbank nedeniyle Bankalar Yasası gereğince elden çıkarması gereken yüzde 45 oranındaki Yapı Kredi Bankası (YKB) hisseleri için Koç Grubu ile 'görüşme' protokolü imzalanırken, YKB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çekinmez, "Bugün yarın inceleme için başvuru bekliyoruz. İnceleme olmadan satış olur mu? Ben yaptım olur derseniz o da olur, ama böyle şakacı satış görmedim" dedi. Çukurova, hisselerin 900 milyon dolara satışı için anlaşıldığı haberlerini yalanladı. Çekinmez ise inceleme olmadan ortaya rakam çıkmasını 'tuhaf' olarak tanımlarken, "Ya inceleme fuzuli ya da rakamlar" diye konuştu.
Çukurova Grubu'na hisseleri kendi inisiyatifiyle satmak için tanınan süre 31 Ocak'ta doluyor. Bu tarihten sonra hisse satışında TMSF de devreye girecek.
Çukurova ve Koç Holding dün Çukurova Grubu'nun YKB hisselerinin satın alınmasına ilişkin 'münhasır' görüşmeler yapılması konusunda protokol imzalandığını açıkladı. Protokolle taraflar satışla ilgili olarak üçüncü taraflarla görüşmeme taahhüdünde bulundu. YKB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çekinmez Radikal'in soruları üzerine 'bugün yarın' bankada inceleme yapmak için kendilerine başvuruda bulunulmasını beklediklerini söyledi.
Çekinmez, bugüne kadar kendilerine böyle bir talepte bulunulmadığının altını çizerken, niyetin ciddiyet kazanmasının da tetkik ve inceleme aşamasına geçilmesiyle mümkün olabileceğini, bunun ötesindeki durumun ise 'gereksiz işler' olduğunu vurguladı. Çekinmez, "Talep geldiğinde görevli organlarımıza götürür ve banka hakkında alıcının bilgilendirilmesi için gereken maddi mekânı sağlarız. Bu yapıldığında da kamuoyuna gerekli açıklamayı yaparız" dedi.
Fiyat incelemeden sonra
Mehmet Çekinmez, "Satışın bir an önce yapılması bankanın da toplumun da menfaatine ama fiyat 25 mi olur buna mı satılır şuna mı satılır, şu şartla mı satılır bu şartla mı satılır bu kamu otoritelerini ilgilendirir" dedi. Ortada anlaşıldığı belirtilen rakamların dolaştığının anımsatılması üzerine de Çekinmez, inceleme yapılmadan bu rakamların dolaşmasını 'tuhaf' olarak tanımladı ve "ya inceleme fuzuli, ya da rakamlar" diye konuştu.
İncelemenin tamamlanmasından sonra fiyatın çıkacağını belirten Çekinmez, "Benim bildiğim süreç budur, bunlar Allahın emri mi hayır. Ben yaptım olur derseniz olur, ama böyle şakacı satış görmedim" dedi. Çekinmez, satış fiyatının kendilerini ilgilendirmediğini, ancak bankanın yüzde 42'sinin halka açık olduğunu anımsatarak, "Halka açıklık açısından sorun olabilir, burada devreye Sermaye Piyasası Kurumu'nun girmesi gerekir" dedi.
Çukurova'nın bankadaki yüzde 13.1'lik Turkcell hisselerini de 31 Ocak tarihine kadar bedelini nakden, defaten ve peşin ödemesi durumunda alabileceğini belirten Çekinmez, şirketin 10 milyar dolarlık piyasa değerine göre ödenmesi gereken tutarın 1.3 milyar dolar olduğunu vurguladı.
Çukurova Grubu'nun, 2004 yılı sonunda biten ve 60 günlük ek süre verilen borç anlaşması kapsamında 100 milyon dolarlık taksidi ödemesi gerekiyor. Koç Holding'den borsaya gönderilen açıklamada görüşmelerin kesinleşen her aşamasının kamuoyuna ayrıca duyurulacağı belirtildi.
Çukurova: Rakam yok
Öte yandan, Çukurova Grubu'ndan borsaya gönderilen açıklamada, tarafların 'anlaştığı', '1.8 milyar dolar üzerinden pazarlık yapıldığı', 'yüzde 45'lik hisse için yaklaşık 900 milyon dolar bir bedelle anlaştığı' şeklindeki haberin gerçeğe aykırı olduğu kaydedildi.