Yapı Kredi satışına BDDK'dan onay

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) beklenen izni verdi ve Yapı Kredi'den Koç Finansal Hizmetler'e hisse devrinin önü açıldı.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BD-DK), Çukurova Grubu şirketleri ve TMSF'ye ait olan yüzde 57.4 oranındaki Yapı Kredi Bankası hissesinin Koç Finansal Hizmetler'e devrine izin verdi. Dün saat 14.00'te başlayan kurul toplantısına 6 üye katılırken, satışa onay kararının oybirliğiyle alındığı öğrenildi.
Koç Holding ve İtalyan Unicredito'nun eşit payla sahibi bulunduğu Koç Finansal Hizmetler (KFS) ile Çukurova Holding arasında, Çukurova şirketleri ile TMSF Yapı ve Kredi Bankası'nda sahip olduğu hisselerin satışına ilişkin olarak, 31 Ocak 2005 tarihli hisse devir sözleşmesi imzalanmıştı. Hisse devir sözleşmesi kapsamında yürütülen incelemeler sonucu 8 Mayıs'da Çukurova Holding, iştirakler ve Mehmet Emin Karamehmet ile KFS ve Koçbank Nederland arasında YKB'nin yüzde 57.4 hissesinin satışına ilişkin hisse satış sözleşmesi imzalanmıştı.
Hisse devrinin tamamlanmasına yönelik alınması gerekli izinler arasında yer alan BDDK izninin alınması için Koçbank müracaat etmişti. Koç Holding'den daha önce yapılan açıklamada, hisse devrinin, BDDK izninin ardından en kısa zamanda gerçekleştirileceği duyurulmuştu.
Veto süreci uzattı
Ocak ayında imzalanan 'hisse devir sözleşmesi'yle kamuoyunun gündemine gelen Yapı Kredi satışı, Cumhurbaşkanı Sezer'in Bankacılık Yasası'nın banka emekli sandıklarıyla ilgili maddesini veto etmesiyle sekteye uğramıştı. Çünkü KFH, Yapı Kredi hisselerini devralmak için banka emekli sandığının genel sigorta kapsamına alınmasını şart koşmuştu.
'Satış süreci uzayacak' kaygısına yol açan söz konusu gelişme üzerine Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, önceki hafta Ankara'da Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'le görüşmüştü. Bankacılık Yasası'nın veto edilen maddelerinin Meclis'ten değiştirilmeden geçirileceği açıklamasının ardından taraflar satışa hız verdi. Bu arada bankacılık Yasası'nın Cumhurbaşkanı Sezer'den onay alan 58. maddesi nedeniyle Emekli Sandığı'nın sanıldığı gibi alıcıya yük getirmeyeceği yorumları yapılmıştı.