Yapı Kredi sonunda 'pozitif'e döndü

Yapı Kredi, Koçbank ile birleşme öncesi son bilançosunda 111 milyon YTL ile çeyrek dönem bazında son iki yılın en yüksek net kârını açıkladı.

İSTANBUL - Yapı Kredi, Koçbank ile birleşme öncesi son bilançosunda 111 milyon YTL ile çeyrek dönem bazında son iki yılın en yüksek net kârını açıkladı. Banka dokuz aylık dönemde 77 milyon YTL net kâr elde ederek yeniden pozitife dönmüş oldu.
Koçbank'ın rakamlarıyla birleştirildiğinde ise 2006 yılının ilk dokuz aylık dönemi için toplam net kâr 404 milyon YTL. Yapı Kredi'nin Koçbank birleşmesinden önceki son bilânçosu açıklandı. Tek başına Yapı Kredi'nin 2006 yılı dokuz aylık rakamlarından oluşan finansal sonuçlarda vergi öncesi kâr bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 112, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 328 gibi rekor bir seviyede artarak 309 milyon YTL oldu.
Yapı Kredi 2006'ın üçüncü çeyreğinde, son iki yılın (çeyreksel bazda) en yüksek net kârı olan 111 milyon YTL kâr gerçekleştirdi. Banka kârlılıkta yeniden 'pozitife' dönmüş oldu. Dokuz aylık net kar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 103, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 224 oranında artış gösterdi. Koçbank rakamlarıyla birleştirildiğinde dokuz aylık net kâr 404 milyon YTL olarak gerçekleşti.
30 Eylül 2006 bilanço rakamlarına göre Yapı Kredi ve Koçbank'ın birlikte lider olduğu alanlar ise kredi kartları, gayri nakdi krediler, faktoring, leasing, bireysel emeklilik ve sağlık dışı sigorta olurken, birleşik banka yüzde 20.5 pazar payıyla varlık yönetiminde ikinci sırada yer aldı.