Yapı Kredi yılın ilk yarısını keyifli kapattı

İSTANBUL - Yapı Kredi yılın ilk yarısını konsolide bazda 930 milyon TL net kârla kapattı. Yılın ilk yarısında net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artıran Yapı Kredi’nin toplam gelirleri ise yüzde 30 artışla 3 milyar 199 milyon TL oldu.  Gelirlerdeki olumlu performans ve sıkı gider yönetimi sayesinde bankanın Gider/Gelir rasyosu ise 2008 yılının ilk 6 aylık dönemindeki yüzde 51’den 2009 yılının ilk yarısında yüzde 38’e düştü. 

‘Hedeflere yaklaşıyoruz’
Yılın ilk yarısındaki mali tablolar ile ilgili açıklama yapan Yapı Kredi Murahhas Azası  ve Genel Müdürü Faik Açıkalın, bir önceki yılın aynı dönemine göre net kârını yüzde 26 büyüten Yapı Kredi’nin sürdürülebilir kârlılık ile beraber liderlik hedefine sağlam adımlarla yaklaştığını belirterek şöyle devam etti;
“Global ekonomide yaşanan çalkantılara rağmen elde ettiğimiz sonuçlar, krizi başarılı bir biçimde yönetmeye devam ettiğimizi gösteriyor. İyi bir başlangıç yaptığımız 2009 yılının ikinci çeyreğinde de yüksek performansımızı sürdürdük. Daralan piyasa koşullarına rağmen müşteri odaklı bir anlayışla geliştirdiğimiz yeni ürün ve hizmetlerin de katkısıyla gelirlerimizi bir önceki yıla oranla  yüzde 30 artırmayı başardık. Bununla birlikte gider yönetimine devam eden odaklılığın da etkisiyle net kârımızı yüzde 26 yükselttik. 

Yeni şube son çeyrekte
Haziran ayı sonu itibarıyla Yapı Kredi’nin 844 şubesi bulunduğunu belirten Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, “Geçtiğimiz yıl hızlı şubeleşme stratejimiz neticesinde Türkiye’de bir rekora imza atarak 185 yeni şubeyi hayata geçirmiştik. Mali piyasalardaki belirsizlik nedeniyle geçici olarak durdurduğumuz şube açılışlarına, makroekonomik düzelmeyle birlikte yılın son çeyreğinde yeniden başlamayı umuyoruz. Şu anda  %9.5’lik şube adedi pazar payıyla Türkiye’nin en geniş dördüncü şube ağına sahibiz.” dedi. (Radikal)