Yapı Kredi yönetimine 28 Eylül'de Koç geliyor

Yapı Kredi Bankası hisselerinin, Koçbank'a devri ve kapanış işlemlerinin gerçekleşmesi için 28 Eylül'ün son tarih olması konusunda tarafların anlaşmaya vardığı açıklandı.

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası hisselerinin, Koçbank'a devri ve kapanış işlemlerinin gerçekleşmesi için 28 Eylül'ün son tarih olması konusunda tarafların anlaşmaya vardığı açıklandı.
Yapı Kredi Bankası yönetimi, Koçbank'ın talebine uygun olarak Bankanın genel kurulunun 28 Eylül'de toplantıya çağrılmasına karar verdi.
Yapı Kredi Bankası'ndan (YKB) İMKB'ye gönderilen açıklamada, Koçbank'ın 7 Eylül'de bankaya gönderdiği yazıya yer verildi. Açıklamada sözü edilen yazıda, imzalanan satış anlaşması doğrultusunda, hisse satışında taraflar arasında son aşamaya gelindiği, bu çerçevede en kısa zamanda hisse devrinin ve kapanış işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamak üzere banka genel kurul toplantısının yapılmasına ihtiyaç olduğunun belirtildiği kaydedildi.
'Satışa yardımcı olmalıyız'
Açıklamada, talebin yönetim kurulunda görüşülmesinden sonra YKB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çekinmez'in yaptığı değerlendirmeye de yer verildi. Çekinmez'in sözleri şöyle: "Yönetim kurulu olarak hisselerin satışının gerçeklesmesine yardımcı olmamız gerekmektedir. Satış sürecinin uzadığı, hatta sürekli biçimde basında bankanın gündeme getirilmesi nedeniyle itibarının zedelendiği ve bundan zarar gördüğü bir gerçektir. Bankamız yönetim kuruluna yapılan talep, satış işleminin sonuçlandırılmasıyla alakalıdır. Bu talep, malik sıfatına sahip olacak müstakbel alıcının bu sıfatı kazanır kazanmaz, bankanın yönetim ve denetimini tayin etme isteğinden kaynaklanmaktadır."
Toplantıda, 'egemen ortak konumuna geçecek Koç Grubu'nun yönetim ve denetim organlarını seçme olanağına bir an önce kavuşması amacıyla', genel kurulun 28 Eylül 2005 günü olağanüstü toplantıya çağırılmasına karar verildi. YKB'nın yüzde 44.5'i Çukurova Grubu'na ve yüzde 12.9'u TMSF'ye ait toplam yüzde 57.4 oranındaki hissesinin, Koç Holding ve İtalyan Unicredito ortaklığındaki Koç Finansal Hizmetler'e satışı için 8 Mayıs'ta anlaşma imzalanmıştı. Bankanın tamamına 2.021 milyar avro değer biçilmişti.