Yapı Kredi'de işlem tamam

Türkiye'nin ilk özel bankası Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57,4 oranındaki çoğunluk hisseleri dün yapılan olağanüstü genel kurulda Koç Holding ile İtalyan bankacılık devi Unicredit'in ortak şirketi Koçbank'a devredildi.

İSTANBUL - Türkiye'nin ilk özel bankası Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57,4 oranındaki çoğunluk hisseleri dün yapılan olağanüstü genel kurulda Koç Holding ile İtalyan bankacılık devi Unicredit'in ortak şirketi Koçbank'a devredildi. Devredilen hisselerin yüzde 5.51'lik bölümü Çukurova Grubu şirketlerinden Genel Sigorta'ya, yüzde 39.01'i de grubun diğer şirketlerine, yüzde 12.89'luk bölümü de TMSF'ye aitti. Çukurova dün 256 milyon dolar ödeyerek TMSF'ye ait hisseleri aldı ve Koçbank'a devretti. Böylelikle operasyon tamamlanmış oldu. 'Amiral Gemisi' Yapı Kredi Bankası'ndaki hisselerini de satmak zorunda kalan Mehmet Emin Karamehmet bankacılık sektöründen çıkmış oldu.
Hisse devrinin gerçekleştiği olağanüstü genel kurul dün Yapı Kredi Plaza'da yapıldı. Genel kurulun ardından Yapı Kredi Bankası'ndan Borsa'ya yapılan açıklamada "Genel kurulda alınan karar uyarınca hisse devirlerinin bankamız pay defterine kaydı yapılmıştır" denildi. Koç Holding de yaptığı açıklamada, Yapı ve Kredi Bankası'nın hisse satış sözleşmesinde yer alan hisse devri önşartlarının ifası kapsamında, resmi kurumlardan gerekli tüm yasal izinler alındığını ve diğer önşartların ise tamamen veya kısmen yerine getirildiğini belirterek, "Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Mensupları Yardım ve Emekli Sandığı Vakfı'nın devrine ilişkin yasal düzenlemenin tamamlanacağına olan inancıyla Koçbank A.Ş. kapanışı yapmaya karar vermiştir" açıklaması yaptı. Banka emekli sandıklarının SSK'ya devrine ilişkin yasanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmesi nedeniyle Yapı ve Kredi Bankası'nın satışı gecikmiş ve taraflar ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yasanın mutlaka çıkarılacağını söylemesinden sonra devir için resmi makamlara başvurmuştu.
Yönetimde 5 yabancı var
Bu arada Yapı ve Kredi Bankası'nın yeni yönetim kurulu da belirlendi. 10 kişilik yönetim kurulunun 5 üyesi yabancılardan oluştu. Genel kurulda eski yönetim kurulu üyeleri ve denetçiler görev sürelerinin sona erdiği tarihe kadar olan faaliyetlerinden dolayı ayrı ayrı ibra edildi.
Genel kurulda yönetim kurulu üye sayısı 10 olarak belirlenirken, 2005 yılı hesaplarını incelemek amacıyla toplanacak olağan genel kurula kadar görev yapmak üzere, Koç Holding adına Dr. Rüşdü Saracoğlu, Seyit Kemal Kaya, F. Füsun Akkal Bozok, Halil Sedat Ergür, Ahmet Fadil Ashaboğlu, Unicredit adına da Andre a Moneta, Massimiliano Moi, Giuseppe Vovk, Ranieri de Marchis ve Federico Ghizzoni yönetim kurulu üyeliklerine seçildi.
Yapı Kredi Bankası hisselerinin devrini değerlendiren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin "Yapı Kredi Bankası'nın sahiplik sorunun çözülmesi Türk bankacılık sisteminde önemli bir sorunun aşılmasını sağladı. Türk bankacılık tarihi açısından önemli günlerden biridir" dedi.
Koçbank Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.4 hissesi karşılığında 1 milyar 182 milyon avro öderken, hisselerin yüzde 100'ü için 2 milyar 59 milyon avroluk luk değer baz alındı. Koçbank Yapı Kredi hisse devrinin tamamlanmasının ardından, Sermaye Piyasası Kurulu'nun fiyatla ilgili vereceği onaya bağlı olarak, YKB'nin halka açık hisselerini satın almak için İMKB'de zorunlu çağrı yapacak.
Kaya: Birinciliğe yükseliyoruz
Koç Finansal Hizmetler (KFH) İcra Kurulu Başkanı Kemal Kaya, YKB hisselerinin satın alınmasının finans sektöründeki büyüme stratejileri doğrultusunda atılmış önemli adım olduğunu belirtirken, Koç ile Unicredit'in Türkiye ekonomisindeki ve finans sektöründeki büyümenin devamı konusunda çok iyimser ve heyecanlı olduklarını vurguladı. Oluşan grubun, Türkiye'de 7 milyon müşteri ve 575 şubelik büyüklüğüyle; bireysel, kurumsal, ticari ve özel bankacılık alanlarında birinciliğe yükseleceğini belirten Kaya, varlık yönetimi, leasing, sigorta ve aracılık hizmetlerini kapsayan bir finansal hizmet ağı oluşturduklarını kaydetti. 61 yılı aşkın süredir sektörde önemli ilklere imza atan ve çalışmalarını her dönemde azim ve kararlılıkla sürdüren YKB çalışanlarını tebrik eden Kaya, Yapı Kredi ailesini aralarında görmekten dolayı gurur duyduklarını da sözlerine ekledi.