Yapı Kredi'nin gözü satın almalarda

Yapı Kredi'nin gözü satın almalarda
Yapı Kredi'nin gözü satın almalarda

Koç Finansal Hizmetler’in 2005 yılında satın aldığı Yapı Kredi Bankası 2013’te 40-50 şube açıp organik büyümeye odaklanacak. Banka, inorganik büyüme (satın alma) açısından çıkacak fırsatları ise ciddi şekilde değerlendirecek. Koç Holding ile UniCredit’in ortak girişimi olan Koç Finansal Hizmetler’in 10. yaşı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Yapı Kredi Türkiye ’nin en güçlü ve sağlam finansal kurulumlarından biri. Organik büyümeye çok önem versek de, elimize inorganik herhangi bir fırsat geçerse çok ciddi 
şekilde değerlendireceğiz. Ancak şu anda somut bir şey yok” dedi. 

Türkiye öncelikli pazar


UniCredit CEO’su Federico Ghizzoni de Türkiye’nin en öncelikli pazarlarından biri olduğunu belirterek, Türkiye’de büyümeye ve yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi. Büyüme kapsamında satın alma konusunda piyasada olan fırsatları yakından izlediklerini kaydeden Ghizzoni “Ama şu anda herhangi bir planımız yok. Yapı Kredi her sene iki haneli rakamlarla büyüyen bir banka. Yapı Kredi’ye yapılan yatırım, UniCredit’in son 10 yılda yaptığı en iyi yatırımlardan biri” dedi.
 
Erbil için izin çıktı 
Yapı kredi CEO’su Faik Açıkalın, 2013’te kredilerde yüzde 16-18, mevduatlarda ise sektörün 1-2 puan üzerinde büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Açıkalın, gelecek sene 40-50 şube açacaklarını belirterek “Erbil’de temsilcilik açmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu iznini aldık, uygun zamanı bekliyoruz. Azerbaycan da büyümek istediğimiz önemli pazarlardan” dedi.

Koç Finansal Hizmetler’in 10 yıllık karnesi

2001 yılında Koç Holding tarafından kuruldu. 2002’de İtalyan UniCredit yüzde 50 ortak oldu. 2005 yılında Yapı Kredi Bankası ve iştirakleri alındı. Aktif büyüklük 10 yılda 10 kat artarak 123 milyar liraya çıktı. Şube sayısı 7 kat artarak 982’ye, ATM sayısı 11 kat artarak 2.762’ye çıktı. Leasingde yüzde 172, faktoringde yüzde 14,3 ile sektörde pazar lideri.