'Yapı Kredi'nin hedefi lider olmak'

Koç Finansal Hizmetler İcra Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya, "Önümüzdeki öncelik ekim ayında Koçbank'la tümüyle birleşip tek banka haline gelecek Yapı Kredi'de değer yaratmak.

İSTANBUL - Koç Finansal Hizmetler İcra Kurulu Başkanı ve Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya, "Önümüzdeki öncelik ekim ayında Koçbank'la tümüyle birleşip tek banka haline gelecek Yapı Kredi'de değer yaratmak. Bu dönemde başka işe girmek gibi bir risk almayız" dedi. İtalyan UniCredit'i Koç Finansal'da temsil eden Federico Ghizzoni de, "UniCredit Türkiye'den gitmez, hep büyüme yolunda yürür. Biz Türkiye'de uzun vadeli yatırımcıyız" diye konuştu.
Kemal Kaya, önceliklerinin Koçbank'la birleşerek Türkiye'nin dördüncü büyük bankası haline gelecek Yapı Kredi'de değer yaratmak olduğunu söyledi.
'Türkiye'de büyüyeceğiz'
Genel Müdürü Kaya, "Yapı Kredi Bankası'nda değer yaratmadan hiçbir işe girmeyiz, risk almayı da sevmeyiz" dedi. Kaya'nın verdiği bilgiye göre, birleşmeyle ortaya çıkacak yeni Yapı Kredi'nin sermaye yeterlilik rasyosu da yüzde 11'in üzerine çıkacak.
Koç Finansal'da ve Yapı Kredi'de Koç Grubu'yla yüzde 50 ortak olan İtalyan UniCredit Grubu'nun temsilcisi Federico Ghizzoni, zaman zaman Türkiye'den gidebileceklerine yönelik söylentiler çıktığını belirterek, "UniCredit Türkiye'den gitmez, aksine daha da büyür. Türkiye'de olmaktan da çok mutluyuz" diye konuştu.
'Şube kapatılmayacak'
Kemal Kaya ile Koç Finansal ve Yapı Kredi'nin Yönetim Kurulu Üyesi Federico Ghizzoni, Yapı Kredi-Koçbank birleşmesinde gelinen aşamayı, bankacılık sektörü ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirmek üzere bir sohbet toplantısı düzenledi. Kemal Kaya, birleşmeyle birlikte şube kapatmayı düşünmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Aksine yeni şubeler açıp büyümeyi düşünüyoruz. Ekim ayında tamamlanacak birleşme sonrasında yeni şubelerle büyümeyi hedefliyoruz. Şube birleştirip gelir kaybetmeye hiç niyetimiz yok. Bu dönemde Yapı Kredi ile Koçbank'ın birbiriyle örtüşen 40 şubesi yer değiştirecek. Ayrıca personel sayımızda da azalma olmayacak, biz birleşmeyle tasarruf hedeflemiyoruz. Aksine yeni personel alımı da zamanla gündeme gelecek. Çünkü, hedefimiz sektör liderliğine doğru şekilde büyüyerek ilerlemek. Önümüzdeki üç yılda 100 yeni şube açacağız.
Teknolojik yatırımlarımız hızla devam edecek. 500 yeni akıllı ATM alıyoruz. Amacımız tahsilatı da banka dışına çıkarmak. Yapılan çalışmalar arasında personel eğitimimiz de hızla sürüyor. Birleşmeyle açığa çıkan ve aralarında şoförlerin de bulunduğu 600 kadar elemanımızı eğitimle gişe görevlisi haline getirdik. Bankamızda eğitim önemli."
'Halkbank belli değil'
Kemal Kaya, Halkbank'la ilgilenip ilgilenmeyecekleri şeklindeki soruya da şöyle yanıt verdi: "Önceliğimiz birleşme sonrasında yeni Yapı Kredi'de ortaklarımıza, müşterilerimize değer yaratmak. Bu değeri yaratmadan yeni bir işe girmeyi düşünmüyoruz. Zaten risk almayı da sevmeyiz. Ayrıca henüz Halkbank'ın özelleştirme stratejisi de belirlenmiş değil. Strateji belirlenince bu durumu yeniden gözden geçirebiliriz. Ama bizim için öncelik, birleşmede ve birleşme sonrasında başarıyı yakalamak."'Sigortalar sonraki iş'
Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Kemal Kaya, birleşecek iki banka bünyesindeki faktoring, leasing, varlık yönetimi ve fon yönetimi şirketlerinin yıl sonuna kadar birleştirileceğini söyledi. Kaya, bir soru üzerine, "Koç-Allianz ayrı bir yapı, Yapı Kredi'nin sigorta şirketleri ayrı bir yapı. Üç ortak oturacak, sigorta konusunda yolunu çizecek. Ancak şu anda bunu görüşmüyoruz. Bugün Yapı Kredi ve Koçbank şubelerinde hem Koç-Allianz ürünlerini, hem de Yapı Kredi Sigorta ürünlerini müşterilerimize sunuyoruz" dedi. Birleşme sonrası Yapı Kredi'nin halka açıklık oranı yüzde 20'ye inecek ve yakın bir gelecekte yeni bir halka arz yok.Yapı Kredi'nin halka açıklık oranı yüzde 32'nin üzerinde.


'Enflasyonda tek hane zor'
Kemal Kaya'ya göre 2006 enflasyonunun hedefin üst sınırı olan yüzde 7'yi aşması artık kesinleşti ve bundan sonra enflasyonun tek hanede tutulabilmesi başarı sayılır. Enflasyonun tek hanede tutulabileceğine inandığını söyleyen Kaya şöyle dedi: "Hedefleri revize ederken enflasyonu yüzde 9.1'e çıkardık. Öngörülerimize göre kurdaki yüzde 15'lik kalıcı bir artışın enflasyona 4 ile 6 puan arasında bir yansıması olacak. Alınan önlemler doğru uygulanırsa, enflasyon yeniden düşüşe geçebilir. Büyüme biraz yavaşlar, cari açıkta da iyileşme olur. Ancak, cari açıkta iyileşme altı aylık sürede görülebilir. Ancak faizler yıl sonuna kadar düşmezse büyüme üzerindeki etkisi daha olumsuz olur."


'Çukurova'ya ek kredi yok'
Kemal Kaya, bir soru üzerine Bankalar Kanunu'ndaki kısıtlamalar nedeniyle Çukurova Grubu'na ek kredi kullandırmalarının mümkün olmadığını ifade etti. Kaya "Yeniden yapılandırma çerçevesinde Çukurova Grubu'nun bankamıza 795 milyon dolar borcu var. 27 milyon dolar civarındaki ilk faiz taksidini gün sektirmeden ödedi. Bu miktarda ikinci taksit de eylül ayında ödenecek. Ayrıca Digitürk için kullanılan 100 milyon avroluk bir kredi vardı, onu da kapattılar. Herhangi bir sorun yok" dedi. Kaya, Çukurova Grubu ile yapılan anlaşmaya göre her iki tarafın da müşteri buldukları anda satış hakkına sahip oldukları gayrimenkullerle ilgili olarak da 'Henüz bir müşteri çıkmadı' diye konuştu.


Ghizzoni: Yeni bir banka almayacağız
Ghizzoni, Koç Grubu ile birlikte Türkiye'yi izlediklerini söyledi.

Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi Bankası'nın Yönetim Kurulu Üyesi Federico Ghizzoni, bir soru üzerine, UniCredit'in, Koç Finansal ve Yapı Kredi'deki hisselerini yüzde 96'sı kendisine ait Bank Austria Creditansalt'a (BA-CA) devretmesinin Türkiye'ye dönük faaliyetlerini hiç etkilemeyeceğini söyledi. Ghizzoni, şöyle konuştu: "UniCredit, Türkiye'ye çok uzun vadeli bakıyor. Türkiye'den gitmeyiz, aksine daha da büyürüz. Gelecekte çok iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. UniCredit'in Türkiye üzerine çok olumlu düşünceleri, çok özel planları var. Bizim için Türkiye ve Rusya en çekici piyasalar. Türkiye'ye daha fazla yatırım hep gündemimizde olacak. Önümüzdeki üç yılda Yapı Kredi'yi çok daha iyi noktalara getireceğiz. Ancak, şimdilik gündemimizde Türkiye'de yeni bir banka almak yok. Ama ortağımız Koç Grubu'yla Türkiye pazarını her zaman yakından izleyip, değerlendireceğiz."
'Yapı Kredi bizi çok mutlu etti'
Ghizzoni, "Siz Yapı Kredi'yi aldıktan sonra Türk bankacılık sektöründe fiyatlar epey yükseldi. Şu anda, 'Yapı Kredi bize ucuza geldi' mi diyorsunuz, yoksa 'Bu bankanın içi de çok belaymış' gibi bir düşünceniz mi var" sorusunu şöyle yanıtladı: "Biz Koç Grubu'yla birlikte Yapı Kredi'yi aldığımız için çok mutluyuz. Doğru fiyatı da ödediğimizi düşünüyoruz. Yapı Kredi'yi aldığımızdan dolayı hiçbir gün mutsuz olduğumuzu söylemedik."