Yapı Kredi'nin ismi baki

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tüpraş'ı yılbaşında devralmayı beklediklerini ifade ederken, satın aldıkları Yapı Kredi ile Koçbank'ın birleşmesinin ardından ortaya çıkacak bankanın isminin ne olacağı sorusuna ise...

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tüpraş'ı yılbaşında devralmayı beklediklerini ifade ederken, satın aldıkları Yapı Kredi ile Koçbank'ın birleşmesinin ardından ortaya çıkacak bankanın isminin ne olacağı sorusuna ise "Yapı Kredi isminin değerini, büyüklüğünü göz önüne alırsanız, bunu takdir edersiniz herhalde" yanıtını verdi.
Mustafa Koç, Koç Topluluğu'nun aylık yayın organı 'Bizden Haberler' dergisinin ekim sayısındaki röportajında, Yapı Kredi, Tansaş ve Tüpraş çalışanlarına 'Topluluğa hoş geldiniz' mesajı verdi.
'Yapı Kredi büyük lokma'
Yapı Kredi Bankası'nın alındığını, Tansaş ve Tüpraş'ın alımında son aşamalara gelindiğini vurgulayan Koç, özel sektörde lider konumda olan Koç Holding'in, bu üç büyük şirketin satın alınmasını tamamlanmasıyla daha üst bir segmente oturacağını belirtti. Mustafa Koç, şunları kaydetti.
"Bu üç satın alma, özellikle Yapı Kredi ve Tüpraş, hacimleri açısından gerçekten çok büyük lokmalar. Özellikle Yapı Kredi'nın alınması. Koçbank ve Yapı Kredi Bankası'nı tek tek aldığınız zaman kategorideki sıralamalarına göre, birleştikten sonra geldikleri noktada, iki kere ikinin beş değil, altı ettiğini görüyorsunuz. Çünkü iki kategori hariç, özellikle tüketiciye en yakın olan altı kategoride lider konumuna yerleşiyorlar. Bu, bizim için çok önemli. Zaten finans sektöründe büyümeyi 2002'de UniCredito ile yaptığımız ortaklıkla kamuoyuna belirtmiştik. Yapı Kredi çok ciddi ve iyi bir alım. Marka çok iyi bir marka, bankanın temeli çok sağlam. O bakımdan, iyi yönetildiği takdirde, ki ondan hiç şüphemiz yok, bir-iki sene içerisinde hak ettiği yere gelecektir."
'Bankacılıkta lider oluruz'
"Birleşmenin ardından bankanın ismi Yapı Kredi mi olacak" sorusunu, "Yapı Kredi isminin değerini, büyüklüğünü göz önüne alırsanız, bunu takdir edersiniz herhalde" diye yanıtlayan Koç, birleşmenin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin bir soruya da, entegrasyonun 2006 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanacağını söyledi.
'Özel bankalar arasında hedef liderlik mi' sorusuna ise Koç, "Tabii. Bir-iki sene içinde bankanın bu noktaya geleceğine inanıyorum" yanıtını verdi. Tansaş'ın da çok iyi bir marka olduğunu, özellikle Ege geneli ve Marmara'nın bir bölümünde pazara hâkim olduğunu ifade eden Koç, "Tansaş'ta Rekabet Kurulu'nun kararı bekleniyor. Kararın ardından alım gerçekleşince Migros'a ciddi sinerji sağlayacak. Perakende de liderlik pozisyonumuzu pekiştirmiş durumda olacağız" dedi. (Radikal)'Tüpraş'ı yılbaşında devralırız'
İhalenin yapılış biçimi ve verilen teklifin yüksekliği dikkate alındığında Tüpraş'ta hukuki bir sorun çıkmasını beklemediklerini, ve yılbaşında devralmayı beklediklerini belirten Mustafa Koç, şöyle devam etti: "Tüpraş'taki bürokratik sürecin sene sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Yıl sonunda devir işlemleri hallolur diye umut ediyoruz. Tüpraş, stratejik olarak bizim için çok kârlı bir kuruluş. Daha verimli işletilirse, ki şu anda nasıl işletildiğini derinlemesine bilmiyorum ama en büyük sanayi kuruluşu olması iyi işletildiğinin işareti, çok iyi bir varlık. Opet ve Aygaz'a da çok büyük bir sinerji ve ufuk yaratacaktır."
Cari açığın, ne kadar yüksek görülse de finanse edilebilir düzeyde olduğunu da söyleyen Koç, "Milli gelirin yüzde 5'ine denk geliyor. Dolayısıyla Türkiye gibi dinamik ve gelişen bir ülke için gayet normaldir. Bunu endişe olarak görmüyorum. Tabii siyasi istikrar şart.
Burada sorun çıkmamalı" dedi.