Yapı Kredi'nin yeni CEO'su ve genel müdürü Açıkalın

Yapı Kredi'nin yeni CEO'su ve genel müdürü Açıkalın
Yapı Kredi'nin yeni CEO'su ve genel müdürü Açıkalın

Faik Açıkalın, 1987?de ODTÜ İşletme bölümünden mezun oldu. İş yaşamına ve bankacılık kariyerine, Interbank?ta başladı

Doğan Gazetecilik CEO'su Faik Açıkalın, 1 Mayıs'ta Yapı Kredi'ye genel müdür ve CEO oluyor. Tayfun Bayazıt ise bankanın yönetim kurulunun başına geçti

İSTANBUL - 1.5 yılı aşkın süredir Doğan Gazetecilik A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) yapan H. Faik Açıkalın, 1 Mayıs itibarıyla Yapı Kredi’ye genel müdür ve CEO olarak atandı. Yapı Kredi Genel Müdürü Tayfun Bayazıt ise yönetim kurulu başkanlığına terfi etti.
Yapı Kredi’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “Önceki gün yapılan yönetim kurulunda Tayfun Bayazıt, yönetim kurulu başkanlığı’na seçildi. Bayazıt’tan boşalan murahhas aza (CEO) ve genel müdürlük görevine, gerekli izinler alındıktan sonra, en geç 1 Mayıs itibarıyla H. Faik Açıkalın getirilecek. Genel müdürlük görevine bu süre içinde halen genel müdür vekili olarak görev yapan Alessandro M. Decio vekalet edecek. Bayazıt, bankanın hâkim ortağı banka holding şirketi konumundaki Koç Finansal Hizmetler A.Ş.’nin İcra Başkanlığı görevini de sürdürecek.”

Fortis’te genel müdürdü

Doğan Gazetecilik’teki görevine kadar bankacı kimliğiyle tanınan Faik Açıkalın, 1962 yılında Denizli’de doğdu. Açıkalın, 1987 yılında ODTÜ İşletme’den mezun oldu. İş yaşamına ve bankacılık kariyerine, Interbank’ta ‘Management Trainee’ olarak başlayan Açıkalın, 1992 ve 1998 arasında Marmarabank, Kentbank, Finansbank ve Demirbank’ta çeşitli görevler üstlendi. 1998 Mayıs’ında Dışbank`ta merkez şubeden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak göreve başlayan Açıkalın, Aralık 1998’de genel sekreterlik görevini de üstlendi. 1999’da bankanın genel müdür vekili ve yönetim kurulu üyesi oldu. 2000 yılının aralık ayında, Dışbank Genel Müdürü olan Açıkalın, 2005’te bankanın Fortis tarafından satın alınmasının ardından, genel müdürlük görevinin yanı sıra, icra kurulu başkan yardımcılığını da üstlendi. Açıkalın, dün çalışma arkadaşlarına gönderdiği mesajda şunları söyledi:

Arkadaşlarına veda etti

“Aranıza katıldığım 2007 yılından bu yana gururla ve onurla sürdürdüğüm Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanlığı görevimden, finans sektöründe yeni bir sorumluluk üstlenmek üzere, 1 Mayıs 2009 itibarıyla ayrılıyorum.
Dünyada ve ülkemizde hem siyasi hem de ekonomik alanda çok hareketli ve çalkantılı günlerin yaşandığı son dönemde, Doğan Gazetecilik olarak gerek duruşumuz, gerekse iş sonuçlarımızla örnek gösterilebilecek bir başarıya imza attık. Bu dönemde edindiğim tecrübelerin kariyerimde çok değerli ve özel bir yeri olacak. İçtenlikle inanıyorum ki, tutkulu, özverili ve heyecanını hiç yitirmeyen örnek bir takım olarak, Doğan ailesinin ortaya koyduğu performans, çok büyük bir alkışı hakediyor. Doğan Gazetecilik’te elde ettiğimiz tüm başarılar ve gösterdiğimiz çabalar için, kesintisiz ilgi, anlayış ve desteklerinden dolayı, başta sayın Aydın Doğan ve Hanzade Doğan Boyner olmak üzere, icra kurulu üyelerine ve genel yayın yönetmeni arkadaşlarıma, özellikle de Doğan Gazetecilik çalışanlarına teşekkür ederim.” (Radikal)