Yapı Kredi'ye 1.2 milyar dolarlık rekor dış kredi

Yapı Kredi Bankası, 1 milyar 200 milyon dolar tutarında seküritizasyon kredisi aldı. Bu kredi tutarı dünyada bir defada alınan en yüksek tutardaki DPR seküritizasyon kredisi oldu.

İSTANBUL - Yapı Kredi Bankası, 1 milyar 200 milyon dolar tutarında seküritizasyon kredisi aldı. Bu kredi tutarı dünyada bir defada alınan en yüksek tutardaki DPR seküritizasyon kredisi oldu. Yapı Kredi Bankasından yapılan yazılı açıklamada Türkiye'de bunun, çeşitlendirilmiş ödeme hakları seküritizasyonu alanında dünyada bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük işlem olduğu vurgulandı.
Yoğun talep geldi
Standard Chartered Bank ve UniCredit Grubu'na bağlı Bayerishe Hypo-und Vereinsbank AG (HVB) eşliderliğinde düzenlenen toplam 1 milyar 200 milyon dolar tutarındaki seküritizasyon işlemine İngiltere, Almanya, Fransa, İrlanda, Belçika, Portekiz ve İsveç'ten, başta bankalar olmak üzere çok sayıda yatırımcının katıldığı vurgulandı. Yapı Kredi Bankası İcra Kurulu Başkanı (CEO) Kemal Kaya, ilkini 2003 yılında gerçekleştirdikleri çeşitlendirilmiş ödeme hakları (DPR) seküritizasyonunda bir rekor kırdıklarını kaydetti.
Kredinin, Yapı Kredi'ye duyulan güvenin bir sonucu olduğunu belirten Kemal Kaya, "750 milyon dolarla başlayan, yüksek talep sonucu 1 milyar 200 milyon dolara kadar yükselen işlem, ülke ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmelerin ve uluslararası finans piyasasında Yapı Kredi'nin yükselen itibarının bir göstergesidir" dedi. Kaya, elde ettikleri esnek finansman kaynağını ticari ve kurumsal müşterilerinin yatırım ihtiyaçları için kullandıracaklarını da sözlerine ekledi.