Yapılandırılan kart borcu 1.5 milyar TL

ANKARA - Kredi kartı sahibi 487 bin 989 kişiyle imzalanan protokolle, 1 milyar 598 milyon 94 bin 444 liralık borç yeniden yapılandırıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, CHP’li Rıza Yalçınkaya’nın soru önergesine verdiği yanıtta; Türkiye Bankalar Birliği’nden alınan bilgiye göre, Ekim 2009 itibarıyla 487 bin 989 kişiye ait 540 bin 688 adet kredi kartı için protokol imzalandığını belirtti. Babacan, yeniden yapılandırılan toplam borç tutarının ise 1 milyar 598 milyon 94 bin 444 lira olduğunu bildirdi.
Babacan, global mali piyasalardaki sıkıntılar ve yavaşlayan küresel ekonomik büyümenin; tüm dünyayla ticari, finansal bağları bulunan Türkiye ekonomisini, diğer ülkeleri olduğu gibi olumsuz etkilediğini anımsattı.

7 Temmuz da yürürlüğe girdi
Babacan, hükümetin, krizin etkilerini hafifletmek amacıyla çeşitli önlemler aldığını bunlardan birinin de 7 Temmuz’da yürürlüğe giren kredi kartı borçlarını uygun faiz ve vadeyle yeniden yapılandıran kanunun olduğunu hatırlattı. Babacan, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla, 31 Mayıs 2009 itibariyle ödeme ihtarı çekilmiş, icra takibi başlatılmış ya da banka tarafından takip olunan krediler grubunda sınıflandırılmış kart borçlarının, yeni bir ödeme planına bağlanması imkanının getirildiğini belirtti. (Radikal)