Yapışmaz tavaların hedefi ABD

Türkiye'de milyonlarca evde tenceresi kaynayan Mehtap, gözünü dünya mutfaklarına da çevirdi. Türkiye'yi ilk kez yanmaz tencere ve tavalarla tanıştıran yarım asırlık mutfak gereçleri markası Mehtap...
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'de milyonlarca evde tenceresi kaynayan Mehtap, gözünü dünya mutfaklarına da çevirdi. Türkiye'yi ilk kez yanmaz tencere ve tavalarla tanıştıran yarım asırlık mutfak gereçleri markası Mehtap, Maldiv Adaları'ndan Arjantin'e, Rusya'dan İngiltere'ye kadar yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapıyor.
Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart'a da giren şirketin hedefi, Kanada ve ABD pazarına da ürünlerini satmak. Yıllık üretimlerinin yüzde 50'sini ihraç ettiklerini söyleyen Mehtap Mutfak Gereçleri Genel Müdürü Mehmet Öncel, "Bu yıl 1.5 milyon adetlik ihracat hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl üretimi 5 milyon adete çıkarıp 2.5 milyon adeti ihracat etmeyi planlıyoruz" dedi.
Çin ve Hindistan baskısı
Her ülkenin ihtiyacına ve zevkine göre üretim yaptıklarını belirten Mehmet Öncel, "Kalabalık aile yapısına sahip olan Ortadoğu ülkeleri genelde 34-36 cm ebatlarında büyük tencere istiyor. Rusların tercihi çıkma saplı tavalar. Bunlar kullanımı kolay ve pratik ürünler. İngilizler kaçerola adı verilen tek saplı küçük derin tencere talep ediyor. Uzakdoğulularsa derin tavalara ilgi gösteriyor" diye konuştu. Dünyanın en büyük perakende zinciri olan Wal-Mart'a da üretim yaptıklarını belirten Mehmet Öncel şunları söyledi:
"İlk etapta İngiltere'de faaliyet gösteren Wal-Mart'lara satış yapacağız. Bunun için çok sıkı bir denetimden geçtik. Onlara istekleri doğrultusunda Wal-Mart markası altında tencere ve tava üretiyoruz. Bizim hedefimiz önümüzdeki dönemde Kanada ve ABD'de faaliyet gösteren Wal-Mart mağazalarına da Mehtap ürünlerini vermek. İngiltere'de marketler zinciri Asta'ya da üretim yapıyoruz."
İhracatın yanı sıra iç piyasada da iddialı olduklarını ifade eden Öncel, ürünlerinin Türkiye'de 5 bin noktada satıldığını anlattı. Yıllık cirosu 30-35 milyon dolara ulaşan Türk tencere-tava pazarında irili ufaklı 100'e yakın firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Öncel şöyle devam etti:
"Çin ve Hindistan'dan gelen ucuz ürünlerin yanında kayıtdışı üretim yapan kuruluşlarla da rekabet ediyoruz. Bu da büyük bir sıkıntı yaratıyor. Biz yüksek kalitede fakat herkese hitap eden ürünler yapıyoruz."
Ürünlere 25 kat ömür
1960'da alüminyum sıvamacılığı ile mutfak eşyaları sektörüne giren Mehtap, 1994'te Selçuklu Holding bünyesine dahil oldu. Samandıra'daki fabrikasında üretim yapan kuruluş, Türkiye'yi Teflon ürünlerle tanıştırdı. Şirket, şimdi tencerelerin ömrünü 25 kat artıran multi-micron teknolojisiyle üretim yapıyor.