Yaprak dökümü başladı

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Emre Piliç, kuş gribi nedeniyle 450 çalışanının büyük bölümünü ücretsiz izne çıkarmaya hazırlanıyor.

KOCAELİ/BALIKESİR- Kocaeli'nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Emre Piliç, kuş gribi nedeniyle 450 çalışanının büyük bölümünü ücretsiz izne çıkarmaya hazırlanıyor. Emre Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Nefik Mandev, "İstanbul, İzmit, Bursa gibi illerdeki buzhanelerde, kesilen tavuğu stoklayacak yer kalmadı. Ülke genelinde halen 40 bin ton olan tavuk stokunun, bu süreçte ikiye katlanacağını tahmin ediyoruz. Kuş gribinin yol açtığı zararlar değerlendirilirken tarım sektörü de ele alınmalı. Türkiye'de üretilen mısırın yüzde 60-70'ini biz tüketiyoruz."
Satışları canlandırmak için promosyona başladıklarını da anlatan Mandev, " Bir kilo tavuk alana iki kilo ciğeri bedava veriyoruz" dedi.
''Tavukları salarız'
Bandırma'da da yumurta üreticileri, satışlarının durduğunu belirterek, tavukların devlet tarafından alınmasını istedi. AKP Milletvekili Turhan Çömez'i ziyaret eden üreticiler burada "Devlet, bedelini ödeyip tavukları itlaf etmeli. Zor durumda kalırsak tesislerin kapılarını açıp, kanatlıları dışarıya salarız" dedi. Bandırma'da 600 yumurta tesisinde satışlar durdu. (dha, aa)