Yaratıcı fikirler ödüllendirildi

Türkiye'deki ilk 'Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması' dün sonuçlandı. Dünya Bankası tarafından düzenlenen yarışmaya katılan 765 projeden finale kalan 35'ini değerlendiren jüri, 23 kalkınma projesini desteklemeye değer buldu.

ANKARA - Türkiye'deki ilk 'Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması' dün sonuçlandı. Dünya Bankası tarafından düzenlenen yarışmaya katılan 765 projeden finale kalan 35'ini değerlendiren jüri, 23 kalkınma projesini desteklemeye değer buldu.
Projelere verilen toplam destek 269 bin dolardan fazla. Desteklenen projeler her biri 10 ile 15 bin dolar arasında destek alan küçük ölçekli kalkınma projeleri gerçekleştirilebilir olma, yurt çapında uygulanabilir model olma, sürdürülebilir ve tekrar edilebilir olma gibi özellikler taşıyanlar arasından seçildi. Kazananlar ödülleri, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Dünya Bankası Ankara Temsilcisi Andrew Vorkink tarafından verildi. Yarışma sonrası açıklamalarda bulunan Andrew Vorkink, Türkiye'de özelleştirme sürecinin son 12 ayda çok büyük hız kazandığını belirterek, hükümetin istikrarı ve ekonomik politikaların şu anda sonuçlarını görmeye başladığını, bunun da Türkiye'deki yatırımcıların güvenini artırdığını söyledi.
Vorkink, Türkiye'nin geçmişinde yabancı yatırımın nispeten düşük olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
"Yıllık 1 milyar dolardı. Bu ise Türkiye'deki gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1'ni oluşturmaktaydı. Yabancı yatırım açısından Türkiye'de çok büyük potansiyelin olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki birkaç yılda bu rakam yüzde 3 ve 5 oranına çıkacak. 2004 yılında bu miktar 2.5 milyar dolara çıktı. 2005'te bunun ikiye katlamasını bekliyoruz. 2007'de ise, 2005 rakamında yüzde 50-100 artış olacağını düşünüyoruz."