Yardım talebi tamamen 'duygusal'

Yardım talebi tamamen 'duygusal'
Yardım talebi tamamen 'duygusal'
İspanya'nın Avrupa Birliği (AB) kaynaklarından 100 milyar euroluk yardım talep etmesinin piyasalar üzerindeki olumsuz etkisi sadece tek bir seans sürdü

 Yunanistan’da pazar günü yapılacak seçimlere ilişkin belirsizlikler ve İtalya ’nın da AB yardımına başvurabileceği endişeleri piyasalardaki gerilimin devamına neden oldu. İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 6,807 ile zirveye çıkarken, İtalya’nın da tahvillerinin faizi yüzde 6,2 ile bu yılın en yüksek seviyesinde. İrlanda, Portekiz ve Yunanistan’ın ardından İspanya’nın yardım başvurusu yapması ile birlikte, Avrupa ’da ciddi bir kaynak probleminin yaşanabileceği belirtiliyor. İspanya’nın bu kadar kısa süre içerisinde 100 milyar euro kredi istemesinin en önemli nedeninin bu kaynak erimeden ucuz borçlanabilmek olduğuna işaret eden analistler, “İspanya, piyasa faizi olan yüzde 6,5 ve daha üst noktalardan borçlanmak yerine yüzde 3-4 ile bankalarını fonlayabilecek” değerlendirmesinde bulundu. Kriz kâhini olarak bilinen Nouriel Roubini ise Avrupa’ya “Daha fazla harcama yapın” çağrısında bulundu.

440 milyar euro kaldı

Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) gibi çözümlerin kalıcı olmadığını belirten uzmanlar, “ESM ve EFSF birleşince finansal kalkan hızla eriyecek. İspanya’ya 100 milyar euro verildiği takdirde, Avrupa’ya 440 milyar euro kullanılabilir kaynak kalıyor” dedi. Yunanistan geçen yıl 109 milyar euroluk desteği 15 yıl vade ve yüzde 3,5 faizle almıştı. Yunanistan geçen ay piyasadan ise 3 ay vadede yüzde 4,34 faizle borçlanabilmişti.(radikal)

bigPara.com